High Angle Shot Footpath Made Stone Tiles Surrounded By Green Grass

Betonová dlažba vyžaduje pravidelné čištění a impregnaci

Beton vydrží vše. To je krédo, kterého se mnozí drží, proto po položení betonové dlažby o ni nijak nepečují. Betonové desky a kostky jsou sice velmi odolné, ale pro krásný vzhled potřebují pravidelnou údržbu, která spočívá zejména v jejich očistě. Kapky oleje z auta, prorůstající mech, drobné kamínky či neodborné odstraňování sněhu v zimě mohou dlažbu poškodit, navíc znečištěný a poškozený beton nevypadá vůbec pěkně. Jak postupovat při ošetřování betonových částí v okolí domu?

Hloubkové mytí dvakrát ročně

Beton má své nevšední kouzlo, je odolný, kvalitní, dobře vypadá, to vše za předpokladu, že dostává pravidelnou péči. Pro dokonalý vzhled potřebuje povrch každý týden zamést, případně umýt, aby se nečistoty nezadíraly například jízdou autem do svrchní vrstvy. Dvakrát ročně je pak nezbytné provést hloubkové čištění. Betonové kostky se omývají pomocí tlakového čističe, přičemž se musí vyčistit také spáry od mechu či plevelných rostlin. Následně se dlažba nechá uschnout, až na úplný závěr se zamete běžným smetákem.

Mohlo by vás zajímat:  Drahé repelenty nejsou potřeba. S obtěžujícími komáry si lze poradit i zdarma, stačí se porozhlédnout
Zdroj obrázku: Freepik

Impregnace pro zvýšení odolnosti

Dalším nezbytným krokem je provedení impregnace. První ošetření se provádí asi dva roky po pokládce, následně každé tři až čtyři roky pro zachování vzhledu a zvýšení odolnosti. Nátěr se může provádět běžným válečkem nebo pomocí tlakového rozprašovače, roztok se aplikuje na vyčištěnou plochu, přičemž se musí nechat 24 hodin působit. Po tuto dobu není vhodné, aby se po kostkách chodilo nebo jezdilo autem.

Polymer do spár

Spáry dělají často majitelům nemovitostí vrásky na čele, protože se v nich objevují mechové nebo plevelné rostliny. Proti těm lze zakročit pomocí speciálních přípravků nebo domácích na bázi octa. Písek mezi spárami se může též vyfukovat nebo průběžně vymetat během úklidu, proto je třeba spáry dosypávat, případně použít polymerový písek, což je směs minerálního kameniva s příměsí polymeru, který má ideální vlastnosti, protože ve vlhku je elastický, naopak v suchu tvrdý, díky tomu jsou kostky pevně ukotvené, navíc se nevymývá při úklidu.

Zdroj: https://ozinga.com/blog/how-to-maintain-concrete/
Přidat na Seznam.cz