container-garden-herbs-vegetables-balcony-created-with-generative-ai

Balkón nebo terasa jsou vhodné pro pěstování zeleniny, ovoce i bylinek

Byt v novostavbě, na sídlišti nebo v historické zástavbě? To ještě neznamená, že si nemůžete užít čerstvou zeleninu, ovoce nebo bylinky. Nehledě na velikost balkónu na něm lze totiž zřídit malebnou minizahrádku. Sklizeň z ní obohatí jídelníček, a co víc, zahradničení je krásný koníček a velmi prospěšná relaxační aktivita. Jakým způsobem zužitkovat venkovní prostor, aby přinesl co nejbohatší sklizeň? Stačí dobře plánovat a vybrat správné druhy a hlavně nečekat, sezóna je v plném proudu.

Zahrádka vedle bytu

Posedět na balkóně se šálkem kávy v ranních hodinách nebo naopak se sklenkou vína ve večerních je balzámem pro duši. Balkón může sloužit k odpočinku nadále, k tomu ale může ještě přinést výhody v podobě čerstvé zeleniny, ovoce a bylinek. Na balkóny, lodžie a terasy se hodí zejména menší nádoby, truhlíky nebo květináče s různou hloubkou. Na omezených metrech čtverečních se mohou rostliny pěstovat též policovým způsobem, v závěsu nebo na treláži.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte jahody o samotě. Bylinky a zelenina ve stejném záhoně je podpoří v bohaté úrodě
Zdroj obrázku: Freepik

Zelenina, ovoce i bylinky

Které druhy zeleniny jsou nejvhodnější pro truhlíkové pěstování? V nádobách se daří zejména miniaturním odrůdám, k dostání jsou různé hybridy rajčat, paprik nebo okurek, různých druhů salátů. Bohatá úroda ředkve, petržele nebo kopru se snadno spotřebuje při vaření, ale nesmí chybět také bylinky, například pažitka, máta, bazalka, oregano, tymián, saturejka, majoránka nebo koriandr.

Na jahody na balkón

Ovoce do snídaňové ovesné kaše? Stačí vyjít na balkón a utrhnout pár čerstvých plodů. Vhodné jsou druhy lesních jahod nebo odrůdy jahodníku velkoplodého, které mají převislé výhony a jsou stáleplodící. Právě jahody se mohou pěstovat v závěsných nádobách, populární jsou též textilní vaky s otvory pro jednotlivé keříky. Výhodou balkónového pěstování jahod je absence slimáků, ale je třeba dbát, aby vegetaci nenapadly plísně. Jediný problém může nastat tehdy, když se balkón nachází v blízkosti frekventované silnice, v takovém případě se musí volit jen okrasné rostliny.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/best-plants-for-balconies/
Přidat na Seznam.cz