7 výhod klasických LED žárovek E14 (a dalších typů), které možná nevíte

7 výhod klasických LED žárovek E14 (a dalších typů), které možná nevíte

Ne nadarmo se LED technologie považuje za světelný zdroj nové generace. Oproti klasickým starým žárovkám mají LED žárovky mnoho výhod. Především nespotřebovávají tolik energie a navíc jde až 90 % energie do svícení, kdežto u starých žárovek se podstatná část energie zbytečně mění v teplo a to celkově zvyšuje energetickou náročnost. Jaké jsou ale další výhody LED žárovky E14?

1.   Úspora energie

Pokud se jedná o kvalitní LED žárovky E14, můžete často ušetřit až neuvěřitelných 90 % elektrické energie. Samotná LED technologie je opravdu velmi úsporná (a to dokonce více než známé „úsporné“ žárovky a zářivky). LED žárovky nepotřebují na svícení tolik energie jako klasické, navíc je mnohonásobně menší ztráta energie přeměnou na teplo. Kvalitní LED žárovky E14 jsou vhodné do domácnosti, kanceláří a podobně.

2.   Životnost LED žárovky

Náklady na osvětlení snižuje také životnost všech LED žárovek, tedy i žárovky E14. Věděli jste, že LED žárovka může vydržet od 30 000 až do 80 000 hodin svícení? A to podle typu žárovky nebo zářivky. Přitom klasická žárovka vydrží průměrně okolo 2 000 hodin svícení. Odpadne vám tak opakovaná investice do nových žárovek. Takzvané LEDky budete měnit opravdu jen jednou za čas – ideálně jednou za 10 let.

Mohlo by vás zajímat:  Ne všechno nádobí vydrží vysoké teploty. Pozor na druh materiálu i správné použití

3.   Vysoká účinnost

Věděli jste, že LED žárovka E14 je přibližně 10× účinnější než klasické žárovky? Jednoduše řečeno – na stejně intenzivní světlo spotřebuje až 10 krát méně energie. LED žárovky tak mohou dosahovat různé svítivosti, kterým jsme se u běžné žárovky nemohli ani přiblížit.

4.   Můžete ji libovolně zapínat a vypínat

Možná si ještě pamatujete, že u starých žárovek a zářivek bylo problémové neustálé zapínání a vypínání. Hrozilo, že v takovém případě zářivky shoří, a to především ty halogenové. Nicméně u LED žárovek E14 a dalších typů to neplatí. Můžete je zapínat a vypínat libovolně, jak budete potřebovat. Žádné vlákno se u nich nepřepálí.

Mohlo by vás zajímat:  Typ vytápění je vhodné volit s ohledem na efektivitu, ekologii a náklady

5.   Okamžitě svítí na plný výkon

Obrovskou výhodou navíc je, že LED žárovka po zapnutí svítí ihned na plný výkon. Nemusíte řešit nahřívání a postupně zvyšující se svítivost. Jakmile LED žárovku zapnete, jednoduše svítí nejvyšší svítivostí a ta se v průběhu už nemění.

Zdroj obrázku: Pixabay

6.   Nevyzařuje UV

Na rozdíl od klasických žárovek vytváří LED osvětlení jen minimum UV záření a infračerveného světla. Moderní LED žárovky E14 je tak možné použít všude tam, kde si musíme dávat na UV záření pozor – a to třeba jako osvětlení v muzeu, galerii a podobně.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradu a balkon v zimě rozveselí hezké dekorace

7.   Je šetrná k životnímu prostředí

Na rozdíl od některých jiných žárovek, neobsahují žárovky E14 a další žárovky s LED technologií toxické součástky, typicky rtuť nebo olovo. Pokud praskne LED žárovka, nemusíte mít žádný strach. Doporučujeme jen vyvětrat a to je vše. Poté ji můžete jednoduše uklidit a následně odnést na sběrné místo k recyklaci.

Dejte vždy přednost LED žárovce

Prozatím v obchodech nenajdete lepší a úspornější technologii, než je právě LED žárovka. Osvětlení s LED technologií je v tuto chvíli nejmodernější dostupné osvětlení a doporučujeme ho využít všude, kde je to možné. Počáteční investice je sice lehce vyšší, ale jak můžete vidět v přehledu výhod, jednoznačně se vyplatí.

Pokud zrovna nehledáte LED žárovky, ale rovnou celá stropní světla do interiéru a nevíte si rady, může Vám pomoci tento článek.

Přidat na Seznam.cz