Portrait Adorable Domestic Cat

Stav srsti u kočky může mnohé napovědět

Kočky jsou společně se psy jedním z nejoblíbenějších domácích mazlíčků. Každému správnému majiteli by pak mělo záležet na tom, jestli se má zvíře dobře. Jelikož ale naši mazlíčci neumějí mluvit, může to být občas těžké odhadnout. I tak je ale několik indikátorů toho, jestli váš mazlíček nemá nějaký problém. U koček mezi ně patří právě srst. Co různé stavy srsti znamenají?

Mastná srst může znamenat špatnou pohyblivost

Mastná srst by se u koček vyskytovat neměla. Jsou to totiž velmi čistotná zvířata, která se omývají pomocí olizování. Právě jejich sliny obsahují několik látek, které jsou k tomuto úkonu uzpůsobené a mají například antibakteriální účinek. Pokud tedy nějaké mastné místo najdete, je dobré zpozornět.

Mohlo by vás zajímat:  Výhody plechových střech a důvody, proč si je pořídit

Zaměřte se také na to, kde se toto místo vyskytuje. Tato informace vám toho spoustu napoví. Nesvěží srst totiž napovídá, že se kočka k tomuto místu z nějakého důvodu nemůže dostat. To může být způsobeno obezitou, ale i bolestí doprovázející různá onemocnění pohybového aparátu.

Zdroj obrázku: Freepik

Zacuchaná srst bez lesku značí vyčerpání organismu

Pokud si všimnete příliš suché, matné a zacuchané srsti, ani to neznačí nic dobrého. Tento stav je poměrně častý v obdobích jara a podzimu, kdy kočky srst mění. Ani tak to ale neznamená, že je to v pořádku. Právě v toto období je totiž organismus kočky oslabený. Častou příčinou nevzhledného kožichu je i špatná strava s nedostatkem živin.

Mohlo by vás zajímat:  Bílý povlak v nakládaných okurkách nemusí znamenat plíseň. Často se jedná o přirozený jev

Holá místa může zapříčinit alopecie, ale i stres

Holá místa také nejsou normální. Může to znamenat, že váš mazlíček trpí alopecií, ale také je možné, že si je vyškubává sám. Toto nastává, zejména pokud si kočka nadměrně olizuje určitá místa či si srst přímo vykusuje. Toto chování způsobuje stres a je tedy dobré se na kočku o něco více zaměřit a stresové faktory odstranit. Jinak může být vypadávání chlupů způsobeno infekcemi či hormonálními poruchami.

Zdroj: https://vcahospitals.com/know-your-pet/coat-and-skin-appearance-in-the-healthy-cat
Přidat na Seznam.cz