Domácí osvěžovač vyrobíte za pár korun a bude vonět příjemněji, než drahé spreje s chemií
Patříte k těm lidem, kteří nedají dopustit na přírodní vůně, místo levných chemických náhražek? Raději si připlatíte za pravý esenciální olej a ten syntetický necháte v regálu pro někoho jiného? Pak Vás jistě bude zajímat, že to jde i levnější cestou. Většina z Vás bude znát kouzlo aromalampy, už jste ale slyšeli, že se taková aromalampa dá velmi dobře využít i pro bylinky, koření či ovoce?
Jak použít aromalampu pro sypké směsi
Aromalampa je svícen na čajovou svíčku, nad kterou se vloží mistička s vonným či esenciálním olejem. Když ji trochu poupravíte, získáte tím skvělou možnost získávat vůni přímo z rostlinky či plodu. Vyměňte mističku za jakékoli nehořlavé sítko. Dá se koupit sítko určené přímo do aromalampy, ale stejnou službu Vám udělá třeba i obyčejné vanové sítko. Zapalte čajovou svíčku a na sítko nad ni nasypte směs, kterou chcete domov provonět. Pro účinné provonění musíte dodržet tyto dvě zásady:
- Směs musí být perfektně usušená
- Použijte pouze malé množství, bylinky voní silně
Využít můžete cokoli, co máte zrovna po ruce
Vůně koření je sice typická pro vánoční čas, který je již za námi, ale nemusí se jednat jen o vánoční směsi. Zkuste využít zbylou kůru z citrónu, pomeranče, nebo mandarinky. Hezky provoní i pepř, hřebíček, nové koření a různé bylinky jako je bazalka, saturejka, provensálské bylinky a jiné.
Pokud máte bylinky v sezóně na zahradě, nebo jen v květináčích na balkoně či terase, vzpomeňte si na ně a usušte si jich více než obvykle. Nemusí se Vám hodit jen při nachlazení v zimních měsících, opět je můžete použít pro provonění a utvoření příjemné atmosféry. S mátou, levandulí a šalvějí rozhodně nesáhnete vedle. Od věci není ani schovat a usušit odkvetlé květy voňavých rostlin. Třeba růže udělá ještě i po odkvětu výbornou službu. Pokud máte možnost, usušte si i spadlou větvičku borovice, nebo ze země seberte kůru, fantazii se meze nekladou.