City Road Tiles With Pebble Sidewalk With Plants Grass Outdoor

Dlažební kostky udrží čisté domácí přípravek a preventivní péče

Dlažební kostky jsou malé kameny, které se obvykle používají pro dláždění a terénní úpravy. K sehnání jsou v různých velikostech a barvách a často se používají k vytvoření rustikálního a přirozeného vzhledu. V průběhu času se však dlažební kostky mohou zašpinit a změnit barvu v důsledku vystavení přírodním živlům a dalším faktorům. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak vyčistit dlažební kostky a vrátit jim tak jejich původní krásu.

Vyčistěte je pomocí doma vyrobeného čisticího prostředku

Než začnete čistit dlažební kostky, je důležité odstranit veškeré nečistoty ve formě spadaného listí či hlíny. Můžete to udělat pomocí smetáku nebo můžete použít zahradní hadici k postříkání povrchu a smytí všech uvolněných nečistot.

Mohlo by vás zajímat:  Jaro rozzáří i náš balkón všemi barvami. Tyhle květiny jsou do truhlíků nejkrásnější

Jakmile odstraníte veškeré nečistoty, je čas nanést čisticí roztok. Můžete použít speciální čisticí roztok určený pro čištění dlažebních kostek, který koupíte v obchodě, nebo si vyrobte domácí:

Ingredience:

 • 1/2 šálku octa,
 • 1/2 šálku citronové šťávy,
 • 1/2 šálku jedlé sody,
 • 4 litry teplé vody.

Pokyny:

 1. Smíchejte ocet, citronovou šťávu a jedlou sodu ve velkém kbelíku.
 2. Přidejte teplou vodu a dobře promíchejte, aby se jedlá soda rozpustila.
 3. Nalijte roztok na dlažební kostky a použijte kartáč s měkkými štětinami nebo smeták k vydrhnutí.
 4. Nechte roztok několik minut působit na dlažebních kostkách.
 5. Dlažební kostky důkladně opláchněte zahradní hadicí nebo tlakovou hadicí.
Mohlo by vás zajímat:  Skvrn od kávy už se bát nemusíte. Doma najdete tu nejlepší pomoc

Tento čisticí roztok je účinný při odstraňování nečistot, skvrn a špíny z dlažebních kostek. Kyselost octa a citronové šťávy pomáhá rozkládat nečistoty a špínu, zatímco jedlá soda působí jako mírné abrazivo, které odstraňuje skvrny. Dlažební kostky důkladně opláchněte, aby na nich nezůstaly zbytky.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležitá je prevence

Zabránění opětovnému znečištění dlažby vyžaduje pravidelnou údržbu a některá proaktivní opatření. Zde je několik tipů, které vám pomohou udržet dlažební kostky čisté:

 • Naneste ochranný prostředek: Ochranný prostředek pomůže chránit dlažební kostky před nečistotami a skvrnami. Prostředek vytváří ochrannou bariéru, která odpuzuje vodu a zabraňuje pronikání nečistot na povrch.
 • Udržujte vozidla mimo dláždění: Vyvarujte se parkování aut nebo jiných vozidel na dláždění, protože váha a tření pneumatik mohou způsobit poškození povrchu a vést k nečistotám a skvrnám.
 • Ořezávejte stromy v okolí: Převislé větve nebo blízké rostliny mohou na dlažební kostky shazovat listí, větvičky a další nečistoty. Pravidelně proto ořezávejte všechny blízké stromy a rostliny, abyste zabránili hromadění nečistot na povrchu.
Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/garden/a40741479/how-to-clean-paving/
Přidat na Seznam.cz