Čerstvá řeřicha nesmí o Velikonocích chybět. Vypěstovat ji není těžké
Řeřicha se vyznačuje intenzivní chutí a vůní. Jde o bylinku plnou vitamínů a minerálů, která by se rozhodně měla stát nezbytnou součástí vašich pokrmů. Jestliže si ji chcete vlastnoručně vypěstovat, musíte vědět, kolik času potřebuje ke svému klíčení a růstu.
Proč stojí za to si zelený poklad dopřát?
Velmi často je řeřicha spojována hlavně s Velikonocemi, kdy se objevuje na slavnostně vyzdobených stolech. Ve většině rodin ale tvoří jenom dekorativní prvek a málokdo ví o jejím potenciálu, kterým dokáže podporovat lidské zdraví. To je škoda. Proměňte ji proto v nedílnou součást svého velikonočního menu, hodí se do salátů, na pomazánky, na míchaná vajíčka, můžete s ní posypat přílohy, jako například brambory.
Bylinka se vyznačuje mírně kořeněnou, výraznou chutí a nabízí mnoho nutričních hodnot. Především je bohatá na vitamíny A, C, E a K a také ty ze skupiny B. Pro člověka je velmi užitečným zdrojem draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu a železa. Obsahuje také glukosinoláty, které mají protirakovinné účinky. Z výše uvedených důvodů stojí za to pěstovat řeřichu doma a užívat si jejích zdraví prospěšných vlastností nejenom během Velikonoc.
Sklizeň týden po výsevu
Pěstování řeřichy doma je velmi jednoduché. Pokud si ji chcete užít během Velikonoc, je třeba ji zasít včas. Řeřicha je připravena ke sklizni přibližně po 7–10 dnech po výsevu. Semena řeřichy byste měli zasít na husto do ploché misky, kam předtím opatrně vložíte vlhkou vatu. Když semena rovnoměrně rozprostřete na tento substrát, nezapomeňte je jemně navlhčit vodou. Zasetou řeřichu dejte na teplé a světlé místo. Doporučujeme zalévat semena denně, nejlépe lehce zastříknout postřikovačem. Nedostatek vody způsobuje usychání řeřichy. Škodí jí ale také nadbytečná voda, potom se objevuje plíseň nebo semena hnijí.
Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/how-to-grow-watercress