Dumb Cane Dieffenbachia Wood Wall Houseplant Flower Pot Wooden Background

V zimě potřebují pokojové rostliny dostatek světla, mírnější zálivku a vhodnou vlhkost vzduchu

Péče o domácí rostliny se nezastaví ani v zimě. Nižší vlhkost a teplotní změny mohou negativně ovlivnit jejich zdraví, i když se skrývají ve vašem domově. V chladných měsících musíte trochu změnit péči o tyto rostliny, protože potřebují trochu jiný přístup než v létě. Umělé teplo, chladné poryvy větru při větrání a vyšší suchost ve vzduchu mění i jejich podmínky pro růst.

Optimální světlo

S krátkými zimními dny je důležité zajistit dostatečné osvětlení pro vaše rostliny. Postavte je blíže oknu nebo zvažte investici do umělého osvětlení. Speciální rostlinné lampy poskytují světlo odpovídající slunečnímu záření a pomohou udržet rostliny vitální. Možná vám to přijde zbytečné, ale některé druhy pokojových rostlin potřebují hodně světla, které jim zimní Čechy nemohou nabídnout.

Mohlo by vás zajímat:  "Po vašich řemeslnících uklízet nebudu, i když mám tento týden službu," obořila jsem se na sousedy

Správná zálivka

V zimě jsou některé rostliny v klidovém období, což znamená, že potřebují méně vody. Zkontrolujte půdu prstem a zalévejte až tehdy, když je suchá. Opatrně sledujte příznaky přemokření, které mohou vést k hnilobě kořenů. Vyvarujte se však i přesušení, které může rostlinám ublížit. Možná jste zvyklí zalévat rostliny v určité dny. Nyní musíte vždy zkontrolovat půdu.

Woman Taking Care Plants
Zdroj obrázku: Freepik

Vlhkost vzduchu

Vytápěním v zimě klesá vlhkost vzduchu, což může rostlinám škodit. Pomozte jim tím, že umístíte nádoby s vodou v blízkosti radiátorů nebo použijete zvlhčovač vzduchu. Další možností je občasné postřikování rostlin vodou. To pomáhá zvýšit vlhkost a zabraňuje vysychání listů. Nezapomeňte jim také pravidelně otírat listy od prachu, který se na nich bude v zimě usazovat více než v létě.

Mohlo by vás zajímat:  Každá místnost potřebuje během zimy vyhřát na jinou teplotu

Zabraňte chorobám

V zimě jsou rostliny náchylnější k napadení škůdci a chorobami. Pravidelně kontrolujte listy a stonky a odstraňujte případné suché nebo nemocné části. Sledujte i příznaky škůdců, jako jsou pavoučí roztoči nebo mšice, a okamžitě přijměte opatření, abyste zabránili jejich šíření. Nenechte se mýlit. Jen proto, že je zima, škůdci a nemoci nezmizí.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/winter-houseplants-care-tips
Přidat na Seznam.cz