Empty Hallway Background

„Po vašich řemeslnících uklízet nebudu, i když mám tento týden službu,“ obořila jsem se na sousedy

Jmenuji se Jana a žiji v malém bytovém domě, kde sdílíme společnou chodbu s dalšími dvěma byty. Máme nenapsané pravidlo, které jsme vytvořili před několika lety, kde se každý z nás střídá v úklidu společných prostor každý týden. Většinou to funguje bez problémů; je to jen otázka zametení, vytření a občasného umytí oken na konci chodby. Ale tento týden bylo všechno jinak.

Mí sousedé, manželé Novákovi, se rozhodli provést nějaké řemeslné svého bytu. Od rána do večera tam chodili dělníci, nesli materiál, bouchali a vrtali. Já samozřejmě rozumím, že občas je potřeba něco opravit nebo vylepšit, ale co mě opravdu rozrušilo, byl nepořádek, který všichni ti lidé zanechali na naší společné chodbě. Bylo to plné prachu od, občas tu zůstal nějaký hřebík, střepy od obkladaček a dokonce i fleky od barvy.

Mohlo by vás zajímat:  Ložní prádlo pereme méně, než je potřeba. V čem potom spíme, z toho se může dělat nevolno

Když jsem si uvědomila, že jsem na řadě s úklidem, byla jsem zděšená. Tohle nebyl obvyklý nepořádek – bylo to nadměrné znečištění, které vyžadovalo mnohem více práce a úsilí. Rozhodla jsem se promluvit si s Novákovými a vysvětlit jim, že by tentokrát měli uklidit chodbu oni, vzhledem k nepořádku, který jejich rekonstrukce způsobila.

Když jsem zaklepala na jejich dveře, paní Nováková mě mile přivítala, ale jakmile jsem vysvětlila důvod mé návštěvy, její postoj se rapidně změnil. Tvrdila, že každý má svůj týden a že bych měla chodbu uklidit, bez ohledu na to, v jakém stavu to je. Argumentovala jsem, že to není fér, protože znečištění bylo způsobeno jejich stavebními pracemi a měli by za to nést odpovědnost.

Mohlo by vás zajímat:  Ponechání klíčů v zamčených dveřích neochrání domov před vloupáním

Diskuse se zintenzivnila a já jsem dokonce naznačila, že si myslím, že si naplánovali práce v bytě tak, aby jim úklid tentokrát připadl na mě. Paní Nováková to odmítla a byla zřetelně uražená. Stali jsme se velmi hlasitými a rozčilenými, což vedlo k tomu, že se situace stala velmi napjatou.

Nakonec jsem odešla z jejich bytu bez řešení. Byla jsem rozhořčená a frustrovaná z jejich nedostatku odpovědnosti a ohleduplnosti. Rozhodla jsem se neuklízet chodbu a počkala, až jejich stavební práce skončí. Dalších několik dní byla atmosféra ve společných prostorách velmi napjatá.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svůj dům a zahradu na podzimní rozmary počasí

Nakonec, po dokončení jejich rekonstrukce, jsem napsala dopis oběma sousedním bytům, ve kterém jsem navrhla přehodnocení našeho systému úklidu a zavedení jasnějších pravidel pro situace, kdy dochází k nadměrnému znečištění z důvodu individuálních aktivit. Po několika dnech diskusí a vyjednávání jsme nakonec přišli s novým plánem, který byl přijatelný pro všechny.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz