Známé koření v sobě ukrývá vzácný antioxidant. Jeho účinky na zdraví může využít každý

Sůl a pepř jsou nedílnou součástí každé kuchyně a při vaření se ani bez jednoho neobejdeme. Všichni víme, že příliš mnoho soli může našemu zdraví uškodit. Jak je tomu v případě pepře? Rozhodně není tak škodlivý jako sůl, ale měli bychom znát jeho vedlejší účinky. Kdy pepř pomáhá a kdy naopak škodí? Podívejme se na pár zajímavostí, které byste měli znát.

Zdravotní vlastnosti

Hlavní složkou černého pepře je piperin. Jde o silný antioxidant s protizánětlivými vlastnostmi. Díky této složce je jeho chuť příjemně štiplavá. Pepř pomáhá tělu lépe absorbovat některé sloučeniny, které jsou pro tělo klíčové. Zlepšuje také vstřebávání kurkuminu, který má protizánětlivé vlastnosti. Vědci již také poukázali na možné protirakovinné vlastnosti černého pepře, které jsou spojeny hlavně v faktem, že jde o antioxidant. Černý pepř je pro naše tělo velmi přínosný.

Zdroj obrázku: Freepik

Vedlejší účinky černého pepře

Černý pepř obecně nemá negativní zdravotní účinky. Nicméně jeho nadměrná konzumace může způsobit některé vedlejší příznaky. Jedná se o dráždivou surovinu. Při velkém množství můžete cítit pálení v krku a v žaludku. Podráždit může také žaludeční sliznici. V případě vdechnutí může podráždit nervová zakončení nosní sliznice, což povede ke kýchání. Kromě toho ale černý pepř nepřináší žádná zdravotní rizika, ze kterých byste měli mít strach.

Mohlo by vás zajímat:  Chlor čistí vodu od patogenů, člověku přesto škodí. Velká koncentrace může vést až k rakovině

Který pepř je pro lidské tělo nejzdravější?

Na trhu můžete sehnat mnoho druhů pepře. Černý pepř je nejpoužívanější a nejznámější, ale setkat se můžete také s bílým, zeleným, červeným, citronovým nebo kajenským pepřem. Každý z nich je trochu jiný. Mají jinou chuť i aroma, a proto můžete s chutí experimentovat. Některé druhy jsou mírnější v pálivosti, jiné to mají zcela naopak. Celkově je černý pepř ze všech nejzdravější, protože obsahuje nejvíce piperinu, manganu, mědi, vitamínu K a vápníku.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-black-pepper
Přidat na Seznam.cz