Saving Energy Resources Hand With Adjustable Wrench Regulates Heat Heating Radiator

Před prvním spuštěním radiátoru je důležité provést jeho kontrolu

Ještě, než přijde chladné počasí a topná sezóna, tak se vyplatí zkontrolovat topení v domácnosti. Nesprávně fungující radiátory mohou zbytečně zvýšit účty za topení. Je na čase tedy zkontrolovat samotné zařízení.

Samotné radiátory patří k nejběžnějším způsobům vytápění v domácnosti. Stejně jako jiná zařízení, tak i radiátory potřebují péči. Špatná péče o dané zařízení může vést ke špatnému fungování, což se negativně projeví i na výši účtu. Proto nepodceňujete prevenci a zkontrolujte radiátory dříve, než opravdu začne zima. V lepším případě narazíte na drobnost, kterou sami odstraníte, v horším budete muset zavolat odborníka.

Mohlo by vás zajímat:  Nežádoucí skvrny na papíře od tuku, inkoustu či kávy vyřeší rychlý zásah

Drobné mechanické závady

Špatně přišroubovaný nebo odšroubovaný vypouštěcí ventil je snadná diagnostika poruchy radiátoru. Ten se nachází ve spodní části vedle odtokové přípojky. Pro jeho otevření sundejte matici a dotáhněte ventil pomocí klíče. Následně umístěte termostat do topné polohy a vyčkejte, zda oprava pomohla a začalo se topit. Nutno dodat, že tento test jde provést pouze tehdy, kdy dodavatel dodá plyn.

heating-germany-type-heating-with-gas-radiators-get-cold-cold-winter-20232024-concept-energy-prices-have-exploded-many-people-cannot-afford-keep-their-homes-warm
Zdroj obrázku: Freepik

Vina zavzdušnění

Nejčastější poruchou radiátorů bývá zavzdušnění. Čas od času, i ta nejlepší zařízení, je nutné odvzdušnit. Poznáte to podle typických zvyků. Horká voda není vzduchem správně vtlačena do radiátoru, což vede k provzdušnění. Tímto způsobem se zahřívá pouze polovina radiátoru, což je nežádoucí stav.

Mohlo by vás zajímat:  Teplé, syté polévky zahřejí v mrazivých dnech nejlépe. Vyzkoušejte dva výborné recepty

Nefunkční termostat

Další typickou příčinou je nefunkční termostat. Poznáte to tak, že hřeje pouze horní část radiátoru, zatímco spodní zůstává chladná. Důvodem je blokace, takže teplá voda nemůže dosáhnout do spodní části radiátoru. Pro kontrolu budete muset odšroubovat hlavu termostatu. Pokud je příliš stlačený, použijte kleště. Při přetrvávajících potížích zavolejte odbornou pomoc nebo správce budovy.

Jakmile máte prevenci a servisní úkony za sebou, tak pamatuje také na následující rady. Během vytápění nedávejte na radiátory žádné oblečení nebo nic, co potřebujete usušit. Stejně tak odstraňte nábytek nebo závěsy či záclony, abyste vytěžili maximální sílu vytápění. Opačným způsobem spotřebujete více energie, a tím pádem zaplatíte i více.

Zdroj: https://www.hrparts.com/blog/post/radiator-maintenance-tips-simple
Přidat na Seznam.cz