Zima je pro zahradní rostliny výzva. Jednoduchá péče zajistí, že se na jaře všechny znovu zazelenají

Zima je pro zahradní rostliny výzva. Jednoduchá péče zajistí, že se na jaře všechny znovu zazelenají

Stojí za to vědět, jak chránit rostliny před mrazem, aby oblíbené keře nebo stromy mohly snadno přežít až do jara. Některé druhy jsou velmi citlivé na chlad a vyžadují řádnou, důkladnou ochranu.

Ochrana rostlin na zimu

Některé rostliny jsou velmi citlivé na chlad a potřebují dodatečnou ochranu před zimním mrazem. Při nižších teplotách nemohou přežít – takže pokud chceme, aby byly příští rok stejně krásné, musíme se postarat o jejich náležitou ochranu. Ochrana rostlin před mrazem je obzvláště důležitá, když se pěstují v chladnější zóně, než je ta doporučená.

Část rostlin je třeba přesunout ze zahrady na teplejší místo – například do suterénu. Pouze v uzavřených místnostech jsou schopny přežít zimu. Na druhé straně rostliny, které pěstujeme v zemi, vyžadují vhodné krytí. Vhodné krytí spočívá v zakrytí slaměnou podestýlkou, zabalení rostliny do slámy, juty, plátna nebo nejlépe do agrotextilie. K ochraně rostlin jsou vhodné i piliny, kůra nebo smrkové větvičky.

Zdroj obrázku: Freepik

Které rostliny chránit před mrazem

Existují druhy rostlin, kterým se bude v zimních podmínkách dařit skvěle. Ani nepříznivé počasí jim vůbec neublíží, neboť jsou zvyklé na drsné podnebí. Existují však i takové, které potřebují řádné krytí, aby přežily. Ochrana rostlin před zimou vypadá trochu jinak, v závislosti na tom, o kterou rostlinu se jedná. Škodlivým účinkem mrazu jsou vystaveny mimo jiné stálezelené listnaté rostliny, jako například rododendron.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní květiny zútulní domov krásnými květy. Pouze se správnou péčí ale budou skutečnou ozdobou

Některé jehličnaté rostliny také potřebují ochranu před chladem – včetně cypřišku a vřesu. Ne každý ví, že tvarované rostliny, tedy ty, které pravidelně ořezáváme do požadovaného tvaru, také vyžadují krytí. Kvůli systematickému prořezávání jsou méně odolné. Takže je musíme pečlivě zakrýt – i když jde o smrk nebo borovici. Před mrazem musíme chránit i trvalky. Citlivé na chlad mohou být i stromy, jako například třešeň, broskvoň nebo meruňka.

Zdroj: https://www.woodlandtrust.org.uk/blog/2020/11/how-to-protect-your-plants-in-winter/
Přidat na Seznam.cz