Zelenina a ovoce mohou způsobit rakovinu. Při nákupu je třeba mít se na pozoru

Americká Pracovní skupina pro životní prostředí zveřejnila zprávu o ovoci a zelenině, které obsahují nejvyšší a nejnižší množství pesticidů. Na základě výzkumu bylo vybráno 12 druhů ovoce a zeleniny, u kterých se vyplatí investovat do bio kvality nebo si je pěstovat doma. Běžné produkty v supermarketu totiž obsahují neuvěřitelně vysoké množství pesticidů.

Jaké ovoce a zelenina jsou plné chemie?

Na prvním místě se na seznamu nejtoxičtějších druhů ovoce a zeleniny umístily jahody. Jejich běžné varianty, které najdete v obchodech, obsahují více než 20 druhů škodlivých látek. To pochopitelně neznamená, že je nesmíte jíst. Měli byste si je ale vypěstovat sami nebo se spolehnout na ekologické pěstování. Tyto podmínky obvykle splňují zemědělci, které potkáme na malých trzích ve městech po celých Čechách.

Chcete vědět, u kterých druhů byste si měli dávat pozor a investovat do vyšší kvality? Jedná se překvapivě o špenát, nektarinky, jablka, broskve, hrušky, třešně, hroznové víno nebo celer. Vysoký obsah chemikálií a škodlivých látek byl zaznamenán také v rajčatech, bramborách nebo paprikách. V tomto případě byste vždy měli investovat do bio kvality nebo se rozhodnout pro vlastní pěstování.

Mohlo by vás zajímat:  Zatracované i milované: brambory mají rozhodně co nabídnout, ne vždy však zdraví prospějí
Zdroj obrázku: Freepik

Nejzdravější ovoce a zelenina, kterých se nemusíte bát

Aktivisté, kteří vytvořili seznam toxických produktů, se soustředili také na nejzdravější ovoce a zeleninu, ve kterých nejsou téměř žádné pesticidy. Jedná se o kukuřici, avokádo, ananas, zelí, cibuli nebo hrášek. Velmi nízký obsah pesticidů má také papája, chřest, mango, lilek, meloun, kiwi, květák nebo grapefruit.

Účinky pesticidů na naše zdraví

Všichni mluví o tom, že jsou pesticidy pro naše zdraví škodlivé. Co ve skutečnosti dělají s naším tělem? Konzumace pesticidů zvyšuje riziko rakoviny, neurodegenerativních nemocí (Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby), ale také mohou způsobit alergie nebo astma. Mohou poškodit zdraví do konce života a způsobit nemoci, které nelze vyléčit.

Zdroj: https://www.fastcompany.com/90616181/watch-out-for-the-dirty-dozen-these-12-foods-contain-the-most-pesticides-report-says
Přidat na Seznam.cz