Želatina dovede k dokonalosti nejen dorty. Její neobvyklá použití zná málokdo

Když se řekne želatina, každý si představí vynikající dezert nebo dortík s čerstvým ovocem zalitým ve vynikajícím rosolu. Ale vyspravit želatinou něco v domácnosti? Budete se divit, ale rosol nebo viskózní gel, který vznikne z želatiny, lze použít nejen na přípravu delikátních sladkostí, ale právě jako univerzální lepidlo nebo při obnově zašlého nábytku. Proč mít ještě dostatek balíčků želatiny v domácnosti a k jakým účelům je použít?

Univerzální lepidlo

Pro tvorbu univerzálního lepidla si připravte dva balíčky želatiny (à 50 g), klidně mohou být prošlé. Následně želatinu rozpusťte ve 100 ml octa (použít lze také lihovinu s alkoholem o objemu 10–12 % nebo víno), smíchejte a nechte 20 minut pracovat. Po vychlazení dejte do skleněné sklenice se šroubovacím uzávěrem. Lepidlo je připravené, před samotným použitím můžete zahřát sklínku ve vodní lázni, aby bylo lepidlo pružnější, můžete také přidat pár kapek octa. Tímto lepidlem můžete pojit papír, dřevo nebo keramiku.

Zdroj obrázku: Freepik

Osvěžovač vzduchu do každé místnosti

Trápí vás cena osvěžovačů vzduchu? Nemusí, můžete si vyrobit vlastní gelový osvěžovač za pomoci želatiny. Stačí rozpustit průhlednou želatinu ve vodě v připravené nádobě, která bude sloužit jako osvěžovač, můžete dozdobit menšími třpytkami nebo obarvit barvivem, přidejte 4–‍10 kapek aromatického oleje a nechte vychladnout. Domácí osvěžovač promění koupelnu nebo obývák v citrusovou, levandulovou nebo lesní oázu, záleží jen na vašem výběru vůně.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se ovocných mušek není nemožné. Nachystejte jim past, do které se ihned chytí

Restaurátor dřevěného nábytku

Jak na opotřebovaný a vybledlý nábytek? Opět si vypomozte želatinou, stačí rozpustit dvě lžíce ve sklenici teplé vody a směsí potřít dotčená místa na nábytku, bude se zase leknout jako nový, navíc bude chráněn před vlhkostí a zanesením drobného prachu a nečistot.

Zdroj obrázku: Freepik

Výkres jako od malíře

Namalovali jste obraz tužkou, uhlem nebo křídou? Po dokončení je nutné obrázek zafixovat, aby nedocházelo k otěru a zašpinění rukou nebo oděvu. Postačí rozpustit dvě čajové lžičky želatiny ve sklenici vody a přidat lžičku denaturovaného alkoholu nebo jiného destilátu (10–30 %). Poté opatrně potřete směsí obraz pomocí štětce.

Zdroj: https://www.wideopeneats.com/surprising-uses-for-gelatin/
Přidat na Seznam.cz