Zbavte svou pračku vodního kamene, nečistot i plísně pomocí tří jednoduchých prostředků

Pračka je součástí prakticky každé domácnosti a zapínáme ji několikrát za týden. Díky ní máme prádlo dokonale čisté a voňavé. Jenže stejně jako prádlo a oblečení tak i pračka vyžaduje údržbu. S tou si poradíte pomocí chemických čističů, ale vyzkoušet můžete i levnější domácí metody. 

Nejčastější problémem ve většině praček je vodní kámen. Ten se usazuje na bubnu a v dalších částech přístroje. Přítomnost vodního kamene snižuje životnost pračky zejména v jejích pohyblivých částech. Vodní kámen poznáte i podle vůně oblečení. Vodní kámen často přebije i aviváž.

Zdroj obrázku: Pixabay

S vodním kamenem zatočí jedlá soda

Jedlá soda je univerzální pomocník při čištění v domácnosti. U čištění pračky oceníte především schopnost toho, že velmi snadno a ráda leptá kámen. Nasypte do nádržky na prášek přibližně jednu sklenici jedlé sody a zapněte co nejdelší program. Teplotu programu navolte na minimálně 60 °C, nebojte se ale použít i 90° program.

Podobně jako jedlá soda funguje i kyselina citronová. Ta se prodává v malých sáčcích a pořídíte ji v lékárně nebo drogerii. Do nádržky na prášek nebo přímo do bubnu pračky nasypte přibližně půl sklenice kyseliny citronové a zapněte dlouhý program. Pro efektivní údržbu pračky opakujte jednou za měsíc.

Mohlo by vás zajímat:  Ingredience na domácí aviváž má každý doma, jen netuší že je může smíchat a přidat do pračky
Zdroj obrázku: Pixabay

Ocet vás zbaví plísní

Častým problémem je také přítomnost plísní v pračce. Ty se objeví, pokud zavřete víko nebo dvířka ještě vlhké pračky nebo pokud v ní necháte mokré prádlo. Plíseň poznáte podle černých teček v bubnu pračky a také ji indikuje nepříjemný zápach. Do nádobky na prášek nalijte sklenici octa a pračku zapněte na dlouhý program. Ocet vás plísně spolehlivě zbaví.

Nekompromisní kombinaci představuje spojení octa a kyseliny citronové. Do nádobky na prášek nasypte dvě sklenice kyseliny a do bubnu nalijte 2 litry octa. Kombinace obou látek vyčistí pračku, zbaví vás vodního kamene a také zamezí šíření plísní. 

Přidat na Seznam.cz