Spring Pruning Trees Farmer Looks After Orchard

Září na zahradě je ve znamení úklidu a přípravy na novou sezonu

Každé období roku je pro zahrádkáře něčím speciální. Právě v tom se neliší ani září. Toto období je specifické přechodem léta v podzim. Kvůli tomuto také existuje několik postupů a činností, které je v září nutné vykonat. Které to jsou a na co určitě nezapomenout? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Přirozené procesy přírody v září

Jednou z prvních věcí, která se nám nejspíše vybaví ve spojení s měsícem září, je sklizeň. Právě ke konci léta totiž dochází k úplnému dozrávání ovoce a zeleniny, které je poté potřeba sklidit a zpracovat. Kromě toho ale podzim přináší také opadávání listí. S tím se pojí i jeho shrabávání. Tato činnost je poměrně důležitá. Pokud totiž listí necháme na zahradě ladem, může docházet k jeho uhnívání. Velká vrstva také omezuje cirkulaci vzduchu a vlhkosti v půdě a může tak docházet například k jejímu plesnivění.

Mohlo by vás zajímat:  Sněhová pokrývka může zahradu nenávratně poškodit. Ochraňte své rostliny před nástrahami zimy
Zdroj obrázku: Freepik

Září ve znamení plánování

Dalším důležitým aspektem tohoto měsíce je plánování a příprava na další sezonu. Právě na to je totiž v září ideální čas. V prvé řadě je třeba si rozmyslet, jak chceme, aby náš pozemek další rok vypadal. Poté můžeme přistoupit k jednotlivým krokům. Začít můžeme hned od základu, a to u trávníku. V září je ideální zasít travní semena, která do zimy stihnou zapustit kořeny a další rok na jaře krásně vyrostou. Mimo to ale můžeme začít sázet i rostliny. Nejčastěji se setkáváme se sázením cibulek, dvouletek či trvalek. Stejně tak se ale můžeme pustit i do sázení sazeniček jahod. Všechny tyto rostliny je důležité zasadit do půlky září, aby stihly správně zakořenit a v zimě neuhnily či neumrzly.

Mohlo by vás zajímat:  Netradiční použití čajových sáčků vypadají bizarně, ale hospodyňky na ně nedají dopustit

I tak bychom ale během září neměli zapomínat na pravidelné sekání trávníku, který dál roste, a také bychom se měli věnovat živým plotům, keřům a stromům, které se hodí ostříhat právě během tohoto období. Větve pak mají dostatek času zdřevnatět.

Zdroj: https://www.thespruce.com/what-to-do-in-the-garden-in-september-1402183
Přidat na Seznam.cz