Zamiokulkas potěší krásnými listy i nenáročností. Při troše pozornosti se stane skutečným klenotem

Kulkas je rostlina se zajímavým názvem, která je oblíbená pro svůj vzhled a sytě zelenou barvu. Patří mezi populární hrnkové rostliny, protože jako sukulent nemá takřka žádné nároky na péči. Snese málo světla a nevyžaduje příliš často zalévat, proto mají mnozí pocit, že nepotřebuje vůbec nic. To zase není pravda, za péči se odvděčí novými výhonky v jemně zelené barvě, která lahodí oku. Co těmto rostlinám poskytnout, aby vypadaly bohatě a zdobily je krásné nové výhony a pevné listy?

Málo výhonů není na škodu

U kulkase se může zdát, že má jen málo výhonů, a proto trpí. Nemusí tomu tak vůbec být, protože každá rostlina prochází svým vývojovým cyklem i klidovým obdobím. Dočasný stav, kdy rostlina nemá příliš výhonů, není důvodem k obavám, že se pokojovce nedaří. Platí však, že tato rostlina miluje úrodný a humózní substrát s mírně kyselým pH, pro dobrou propustnost je vhodné jej smíchat s pískem. K přihnojování vícesložkovými přípravky pro zelené rostliny se přistupuje v době růstu každé dva až tři týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Záclony interiér zútulní a rozzáří, správně je vyprat ale může být oříšek
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na malý květník i na zálivku

Kulkas může dosahovat větších rozměrů. Ve chvíli, kdy se přestávají objevovat nové výhony, může být rostlině malý květináč a je to znamení, že nastal čas pro přesazení. Někdy lze odhadnout tento stav také z kořenů, které jakoby vybíhají z nádoby. Dalším důvodem může být zálivka. Jedná se o sukulent, proto není potřeba časté zálivky. Když je půda po ponoření prstu do substrátu suchá, nastává čas na hojné zalití, ale rostlina nesmí ve vodě stát, protože by mohlo dojít k hnití.

Rostlina miluje kanceláře nebo kuchyně

Kulkas je jednou z mála rostlin, které milují teplo a daří se jim v doslova přetopených kancelářích nebo v kuchyni, protože v době růstu potřebují 22–25 °C, naopak nemají požadavky na světlo. Rostlina by neměla být umístěna u okna, které se otevírá, protože nemá ráda průvan, a to dokonce ani krátkodobý.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-zz-zamioculcas-zamiifolia
Přidat na Seznam.cz