Vyčistit spáry může být oříšek. Naštěstí existují jednoduché metody, díky kterým budou zářit jako nové

Vyčistit spáry může být oříšek. Naštěstí existují jednoduché metody, díky kterým budou zářit jako nové

Mezi kachličkami je spárovací hmota, kterou lze velmi snadno zašpinit. Bohužel není stejně omyvatelná jako kachličky. Proto ji musíme čistit speciálními přípravky tak, abychom hmotu nepoškodili, nebo snad dokonce nevydrolili. V kuchyních, na chodbách, ale hlavně v koupelnách a na záchodech se setkáváme s nepěkně zašlými spárami kachliček. Jak se zbavit špíny v mezerách mezi kachličkami domácími prostředky?

Jak správně spáry čistit?

Tyto spoje plní funkci dekorativní a také ochrannou. Chrání kachličky před uštípnutím a také nám vyplňují prostory mezi kachlíky. Aby byly tyto prostory skutečnou ozdobou naší domácnosti je zapotřebí je pravidelně čistit. Pokud je totiž nebudeme čistit pravidelně, může se stát, že se špína zažere do spodních vrstev a poté je velmi těžké se jí zbavit. Zkuste tedy spáry vyčistit domácími čisticími prostředky. Spáry je ideální čistit kartáčkem. Postačí zubní kartáček s polotvrdými štětinami.

Domácí prostředky

Zkuste sáhnout po citronové šťávě a soli. Sůl se šťávou z citronu zamíchejte v takovém poměru, aby vznikla hustá pasta. Tuto pastu naneste na připravený kartáček a krouživými pohyby aplikujte na znečištěné spáry. Pastu nechte asi 15 minut působit a poté opláchněte vodou. Pokud nemáte doma citron, zkuste stejný postup s jedlou sodou. Tu stačí smíchat s vodou a také vytvořit čisticí pastu.

Mohlo by vás zajímat:  Epipremnum potřebuje dostatek vody a slunce. Pak budou jeho listy vždy ozdobou interiéru
Zdroj obrázku: Freepik

Trocha chemie neuškodí

Pokud je citron, sůl a soda malý pomocník, zkuste doma sáhnout po pastě z obchodu. Jaké? Vystačí vám obyčejná zubní pasta, kterou používáte každý den. Její konzistence je určená k mytí a bělení a to přesně potřebujeme také v případě spár. Uvidíte, že spáry na stěně budou opět lesklé a čisté.

Co může čistění zkomplikovat?

Při čistění kachliček a jejich spár je důležité, aby nebyly zasaženy plísní. Pokud plíseň objevíte, je důležité ji co nejrychleji odstranit. Pokud doma nemáte speciální přípravek proti plísním, vyzkoušejte do rozprašovače dát vodu s octem.

Zdroj: https://rainbowintl.com/blog/5-natural-ways-to-clean-your-tile
Přidat na Seznam.cz