Vyčistit dlažební kostky od mechu jde snadno a téměř bez práce. Některé metody ale přináší rizika

Na jaře strávíme mnoho času péčí o zahradu a připravováním záhonů. Také kontrolujeme, jak to na naší zahradě celkově vypadá a zda není potřeba něco vylepšit nebo opravit. Ve spárách se často objeví plevel nebo mech, který může ničit příjezdové cesty a navíc vypadá nevzhledně. Naštěstí existují způsoby, jak se mechu zbavit!

Mechanické metody

Je to první možnost, která pravděpodobně napadne každého. Zbavit se mechu ručně, pomocí různých nástrojů, jako je motyčka, hrábě, nůž a další. U této varianty je potřeba pamatovat na to, že mech je nutné vyrýt i s kořeny. Nicméně pokud vám jde jen o malou plochu, je tato metoda velmi účinná a zvládnete ji za pomoci běžných nástrojů a zadarmo. Pokud potřebujete dát do pořádku větší prostor, tato metoda příliš efektivní nebude.

Vyzkoušejte tlakovou myčku

Pokud máte k dispozici tlakovou myčku, můžete ji v tomto případě zkusit použít. Různých nečistot a usazenin se tak lze zbavit poměrně rychle. S touto metodou jsou spojena i rizika, při odstraňování mechu se může snadno narušit i něco, co odstranit nechcete. Můžete si tak příjezdovou cestu i poškodit.

Mohlo by vás zajímat:  Zima pomalu končí a zahrady se začínají probouzet. Tyhle kroky by měl udělat každý zahradník
Zdroj obrázku: Freepik

Hořák

Další možností je hořák. Pokud se chcete zbavit nežádoucího mechu, je to velmi rychlý a efektivní způsob. Pokud ho tedy máte doma, stačí nasměrovat plamen na rostliny, kterých se potřebujete zbavit. Jde o efektivní a ekologickou metodu. Ne každý ale má hořák doma, proto tato varianta určitě není pro všechny.

Octový roztok

Pomoci nám může také ocet! Stačí ho smíchat s vodou v poměru 1 : 2 a aplikovat na nežádoucí rostliny. Toto ošetření je vždy potřeba provádět za slunečných a suchých dnů, jinak nebude příliš efektivní, déšť by tento přípravek snadno smyl.

Solné roztoky – ano, nebo ne?

Doporučovanou variantou jsou také solné roztoky. Zde je důležité upozornit na jednu věc. Ačkoliv fungují, zahradě mohou i uškodit. Mohou vytvořit na dlažebních kostkách nevzhledné skvrny a trvalé zabarvení. Proto je potřeba k nim přistupovat nanejvýš opatrně!

Zdroj: https://thepaversavers.com/how-do-i-get-rid-of-moss-on-my-pavers/
Přidat na Seznam.cz