Macro Wasp Leaf

Vosy ze zahrady vystrnadí aromatické rostliny, vůně kávy nebo octa

Srpen se přehoupl do druhé poloviny, což ale neznamená, že je konec všem teplým a hezkým dnům. Výhledově bude pokračovat současný trend počasí, kdy se teploty budou pohybovat okolo tropické třicítky a v noci by neměly klesnout pod 17 °C. Z předchozích let víme, že příjemné teplé počasí okolo 25 °C může vydržet až do konce září. Venkovní koupání, grilovačky a posezení s přáteli můžou tedy pokračovat. Na těchto akcích ale nebýváme bohužel sami.

Leckdy se totiž přidají i nezvaní hosti v podobě hmyzu. Mezi nejvíce nepříjemný hmyz patří zejména vosy. Jejich bodnutí bývá bolestivé, v případě alergiků i nesnesitelné, až nebezpečné. V některých případech dokonce vosy vlezou do pití a hrozí tak jejich vypití, což je velice nebezpečná situace. Jak se zbavit dotěrných vos?

Mohlo by vás zajímat:  Správné skladování udrží vejce déle čerstvá

Vosy odpuďte přírodní cestou

Vosy jsou lákány na zahradu především tmavou barvou a intenzivní vůní kosmetiky. Na zahradě je přitahují květiny a zralé ovoce. Přivábit je dokáže i vůně konzumovaného jídla venku. Neodolají ani sladkým nápojům a sladkostem. Co je ale zaručeně odpudí? Vosy především nesnesou vůni majoránky, tymiánu, máty a levandule. Výsadba těchto rostlin tedy poslouží jako výborný repelent proti vosám. Vosy nejčastěji hnízdí na terasách, balkónech nebo půdách.

Zdroj obrázku: Freepik

Odehnat vosy pomáhá také ocet. V tomto případě roztok vody s octem nebo hřebíčkovým olejem. Omyjte touto směsí terasu nebo balkon. Vosy odrazuje také intenzivní aroma kávy. Dále vosy dráždí:

  • citron,
  • česnek,
  • tea tree olej.
Mohlo by vás zajímat:  Začátek března je ideální čas pro zasazení zázvoru. Doma vypěstovaný je k nezaplacení

Ošetření bodnutí

Vosí bodnutí je nepříjemnou událostí. Někoho bolí více, druhého méně, horší je to v případě alergiků. Nebezpečí vzniká hlavně v oblasti úst, krku nebo jazyka. Otok může ucpat dýchací cesty. Jedno bodnutí nebývá problém, více bodnutí už ano. Při bodnutí postižené místo umyjte a přiložte na něj studený obklad. Reagujte pokud možno co nejrychleji, abyste eliminovali otok a bolesti.

Zdroj: https://www.cleanipedia.com/gb/out-of-home/how-to-keep-wasps-away-in-the-garden.html
Přidat na Seznam.cz