Vnitřnosti získávají znovu na popularitě. Jídelníček obohatí o zajímavou chuť i hromadu zdravých látek

Dršťky jsou oblíbeným pokrmem patřícím k tradiční kuchyni. Nejsou to ale jediné droby, které se dají jíst. Dříve se vnitřnosti považovaly za potravu pro chudé, avšak v současné době se vrací do módy. Kromě zajímavé chuti totiž většina z nich nabídne plno nutričních látek a cenných vitamínů a minerálů.

Dršťky nejsou nejvýživnější

Dršťky jsou v podstatě žaludek (obvykle vepřový) vařený ve vývaru a nakrájený podélně na proužky. Někdo je miluje, jiný nenávidí. Faktem ale je, že jsou bohaté na vápník cenný pro kosti a zuby, sodík, draslík a zinek. Najdeme v nich i několik vitamínů. Jsou zdrojem bílkovin a tuků. Nepatří však k nejvýživnějším vnitřnostem a na jídelníčku by se neměly objevovat příliš často.

Mnoho dospělých si z dětských let přeneslo averzi k játrům, do jejichž konzumace je nutili rodiče nebo školní jídelny. Ti ale věděli proč – játra jsou v období vývoje a růstu organismu velmi prospěšná. Jsou bohatá na bílkoviny, vitamín A, vitamíny skupiny B i vitamín C. Není pravdou, že v játrech se ukládají toxiny, jejich úlohou je pouze škodlivé látky vyčistit, neutralizovat a přesměrovat ven z těla. Můžeme je tedy konzumovat bez obav.

Mohlo by vás zajímat:  Umělé i živé vánoční stromky mají své stoupence. Které jsou ale lepší, závisí na více faktorech
Zdroj obrázku: Freepik

Vepřový mozek je bohatý na bílkoviny

Telecí mozek měl až do konce 20. století v kuchyni nezastupitelné místo, ale od epidemie šílených krav je jediným mozkem povoleným ke konzumaci ten vepřový. Získáme z něj spoustu bílkovin, vitamín B12, niacin a fosfor. Nevýhodou je ale poměrně vysoký obsah cholesterolu. Dá se péct i smažit, oblíbenou klasikou je mozeček s vejcem.

Ledviny jsou zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, železa, vitamínů A, D, E a K a vitamínů skupiny B. Vepřové se hodí do polévek a gulášů, jen je třeba je před vařením důkladně omýt a namočit ve slané vodě. A nakonec drůbeží srdce, která jsou pochopitelně rovněž bohatá na bílkoviny, ale i několik vitamínů skupiny B, vápník, železo, hořčík, fosfor a draslík.

Zdroj: https://www.mensjournal.com/food-drink/7-nutrient-packed-animal-organs/
Přidat na Seznam.cz