Víc než obyčejné koření: bobkový list je tajný lék při bolestech i infekcích

Bobkový list má neustále v kuchyni prakticky každý z nás. Jde o jedinečné koření, které povzbudí chuť mnoha polévek a omáček. Měli byste ale vědět, že jeho vlastnosti se neomezují pouze na chuť. Toto koření se úspěšně používá také v bylinkářství. Bohužel není bobkový list vhodný pro všechny, ale mnoha lidem může pomoci s jejich zdravotními neduhy.

Použití bobkového listu v léčitelství

Bobkový list pochází původem ze Středomoří, zejména z Řecka. Listy jsou u nás běžně používané koření, které má velmi specifickou chuť. Používají se nejčastěji jako doplněk polévek, omáček, pečeně nebo dušeného masa. V bylinkářství je můžete nejlépe využít, když si připravíte nálev. Na 300 ml vody použijte asi 5 gramů listů. Nálev můžete používat zevně pro obklady, ale také vnitřně v podobě nápoje. Jeho výhodou je nízká cena a snadné použití, kdykoli potřebujete.

Vlastnosti bobkového listu

Bobkový list ve formě nálevu nebo oleje efektivně podporuje činnost jater, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu a působí také močopudně, díky čemuž má detoxikační účinky. Někteří odborníci také poukazují na jeho protirakovinné vlastnosti (zejména u rakoviny prsu). Tyto vlastnosti ale nebyly zatím podloženy žádným výzkumem.

Mohlo by vás zajímat:  Málokterý majitel čistí pejskovi pravidelně zuby. Zápach a zdravotní problémy jsou pak zbytečné komplikace
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kromě toho se tato bylina používá na bolesti kloubů a svalů, těžko se hojící rány, kožní problémy, lupy, pálení žáhy, nadýmání, poruchy trávení, otravu jídlem, bronchitidu, bolesti v krku, suchý kašel, infekci dásní nebo nespavost. Má proto široké účinky, které můžete využít i vy.

Bylinky mohou být někdy škodlivé

Bobkový list má mnoho úžasných vlastností, ale pro některé jedince může být i přesto škodlivý. Pamatujte, že účinný odvar z listů byste neměli používat více než 3–5 dnů. V případě, že ho budete používat delší dobu nebo přesáhnete zdravé množství, může být jeho používání toxické a následky až narkotické. Navíc může reagovat na některé léky, proto byste se měli vždy poradit s lékařem.

Zdroj: https://www.thespruceeats.com/what-is-a-bay-leaf-995576
Přidat na Seznam.cz