Víc než doplňky stravy prospějí běžné plodiny ze zahrádky. Spolehnout se můžete na rybíz i zelí

Naše babičky neměly přístup k internetu a ke všem informacím, jako máme my. Učily se od svých maminek a babiček a tet. Ty doporučovaly léčit se pomocí potravin a bylin, které našly doma. Jelikož se většina potravin pěstovala na domácích zahrádkách, museli si poradit samy. A nebylo na tom nic špatného, každá potravina má své léčebné vlastnosti. Pojďme se inspirovat i my a zkusme se zamyslet, jestli by nám některá z jejich rad také nepomohla.

Černý rybíz

Jak všichni víme, tyto bobule mají nejvyšší obsah vitamínu C. Černý rybíz se dá se vypěstovat na našich zahradách, a tak jej naše babičky používaly k doplnění vitamínů. Při rýmě a nachlazení, ale také při tzv. „noční slepotě“. Jednalo se pravděpodobně o šedý zákal. Černý rybíz totiž obsahuje také velkou dávku vitamínu K, B a A. Tyto vitamíny příznivě působí na zrakové orgány lidského organismu. Složky obsažené v černém rybízu zlepšují látkovou výměnu, čistí střeva od usazenin a navíc obsahují velké množství vlákniny, takže působí příznivě na zažívání.

Zdroj obrázku: Freepik

Bílé fazole

Tato luštěnina je velmi vhodná jako doplněk při léčbě rakoviny. Obsahuje totiž velmi mnoho bílkovin, rostlinných tuků, vitamínů A, B, C, D, E, a K, minerálních látek a solí, jako zinek, fosfor, hořčík, mangan, měď, draslík, selen, vápník nebo železo. Fazole jsou bohaté na lecitin, který zlepšuje paměť a koncentraci.

Mohlo by vás zajímat:  Chřadnoucí rostliny nejsou vždy známkou špatné péče. Chyba může ležet přímo pod nohama

Zelí

Jedná se o jednu z nejlevnějších zelenin u nás. A přitom obsahuje tolik vitamínů, co bychom v jiné zelenině jen těžko hledali. Vitamíny skupiny B nezbytné pro zdraví (B1, B2, B3, B5, B6) a hlavně nenahraditelnou kyselinu listovou. Pravidelná konzumace zelí vám zajistí správné fungování mozku, slinivky, štítné žlázy a v neposlední řadě správné fungování tlustého střeva. Pokud trpíte na žaludeční vředy, doporučuje se popíjet šťávu právě ze zelí.

Zdroj: https://www.almanac.com/top-10-healthiest-vegetables-you-can-grow
Přidat na Seznam.cz