Vědci varují před pitím odstáté vody. Obsahuje věci, ze kterých se vám zvedne žaludek

Každý večer u postele pro jistotu při noční žízni nebo pro ranní napití. Lidé si často připravují sklenici vody na noční stolek k posteli, aby mohli doplnit tekutiny během noci nebo hned po probuzení. Podle vědců je tento zvyk dosti rizikový, stojatá voda je příliš studená pro první ranní doušky, nadto je plná nečistot a možných patogenů. Jaká voda je pro lačný žaludek vhodnější? Odpovídají odborníci, kteří prokázali škodlivost v rámci vědeckých studií.

Sklenka hned po probuzení

Pít vodu má mnohé výhody, o to více, když se pije na lačný žaludek pro rehydrataci organismu a zlepšení trávení. Z tohoto důvodu lidé často pijí vodu, která stála po celou noc u postele hned, co otevřou ráno oči. Tato voda ale není nejvhodnější, dokonce není pitná, což deklaruje výzkum odborníků z Univerzity Johnse Hopkinse. Takzvaná stojatá voda je příliš chladná a obsahuje nečistoty i patogeny, které se během dlouhé noci v tekutině nashromáždily.

Zdroj obrázku: Freepik

Mušky ve sklenici

Hromadění prachu a špíny je největší problém též podle Marca Leaveyho, který provedl výzkum v rámci studie v Mercy Medical Center v Massachusetts. Ten navíc zmiňuje i možnost vypití mušek, much nebo jiného hmyzu, který je kontaminovaný různými mikroorganismy a dostal se během noci do tekutiny. Vhodnější je využít vodu z uzavřené láhve nebo sklenici naplnit čerstvou z vodovodu, která má vyšší teplotu.

Mohlo by vás zajímat:  Náplasti nebo tablety nemusí vůbec fungovat. Odvykání kouření podpoří známá bylinka

Jako teplota těla

Kolik stupňů by měla voda mít, aby prospěla organismu? Pro stimulaci trávicího systému nesmí být rozhodně ledová z chladničky, ale ani příliš horká z rychlovarné konvice. Teplota se musí přibližovat tělesné teplotě těla, tedy měla by mít 36,6–36,8 stupňů Celsia, protože jen tak může posílit obranyschopnost těla a zlepšit fungování mozkových funkcí a oběhového systému, ale též jater nebo ledvin. Voda po ránu neslouží jen k doplnění tekutin, ale pomáhá zlepšit metabolismus a shodit kila navíc, k tomu zpevňuje pokožku a je prostředkem k regeneraci kožních buněk.

Zdroj: https://www.rd.com/article/is-it-bad-to-drink-stale-water/, https://www.npr.org/2022/06/15/1105222327/epa-drinking-water-chemicals-pfas-pfoa-pfos, https://time.com/3104999/old-water-sick/, https://www.rd.com/article/is-it-bad-to-drink-stale-water/
Přidat na Seznam.cz