Fire Gas Stove

Vaření na plynovém sporáku ovlivňuje kvalitu domácího vzduchu

Plynový sporák má spousta lidí v domácnosti. Může ale být nebezpečný? Škodit může zejména tehdy, když je místnost při vaření špatně větraná. Proto je nutné při vaření vždy zajistit, aby bylo otevřené okno nebo dveře a místnost byla dobře a pravidelně odvětrávaná.

Vaření na plynu může být škodlivé

Výzkumníci ze School of Public Health na Kalifornské univerzitě v Los Angeles nedávno zveřejnili zprávu o vlivu domácích spotřebičů, které fungují na plyn, na kvalitu ovzduší a zdraví. Je totiž pravda, že většina lidí považuje za škodlivé především emise skleníkových plynů z továren a aut, ale málokdo už řeší, jak může životní prostředí ovlivňovat také využívání plynu v domácnostech.

Mohlo by vás zajímat:  Rodičem nemusí být každý. Mnoho lidí vidí svůj smysl života jinde
Cooking Gas Stove Pot Gas Burner Home Cooking Concept
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na nebezpečné plyny

Autoři studie zjistili, že při vaření může koncentrace oxidu uhelnatého a oxidu dusičitého překročit zákonné normy. Problém byl zejména s oxidem dusičitým. Například když byla varná deska a trouba v provozu po dobu jedné hodiny, koncentrace oxidu dusičitého překročila normu o 90 %. Kromě toho se při vaření uvolňovaly také další nebezpečné částice a formaldehyd.

Vědci upozorňují na možné nebezpečí dlouhodobého vystavení škodlivým sloučeninám, jako je větší riziko respiračních a kardiovaskulárních onemocnění, a dokonce i rakoviny nebo předčasné smrti. Koncentrace škodlivých plynů je na relativně malé ploše bytu poměrně značná. Snížit nebezpečí lze tedy především prostřednictvím správného a pravidelného větrání.

Mohlo by vás zajímat:  Jednorázové plasty zatěžují planetu i naše zdraví. Nahradit je lze snadno, stačí jen chtít

I děti jsou v ohrožení

Vědci z Kalifornské univerzity nejsou první, kdo zkoumal zdravotní účinky plynových sporáků. Před časem zveřejnili výsledky svých rozborů odborníci z Rocky Mountain Institute. Zjistili, že děti žijící v domech vybavených plynovými sporáky, mají podle jejich názoru až o 40 procent větší šance na rozvoj astmatu. To jsou skutečně alarmující informace, které bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Je tedy namístě zvážit, zda není možné plynový sporák nahradit elektrickým. Pokud ne, pak je potřeba zaměřit se na to, abychom během vaření dýchali čerstvý vzduch.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/climate-environment/2022/01/27/gas-stoves-kitchens-pose-risk-public-health-planet-research-finds/, https://ph.ucla.edu/news/news-item/2020/dec/why-gas-stoves-are-more-hazardous-we-ve-been-led-believe, https://rmi.org/insight/gas-stoves-pollution-health/
Přidat na Seznam.cz