V zimě kapradiny trpí. Správná zálivka a vlhkost vzduchu je zachrání
Kapradiny patří mezi oblíbené hrnkové rostliny, které krášlí interiér. A nejen to, fungují jako přírodní a velmi účinné čističky vzduchu a zbavují domácnost formaldehydu a xylenu, je proto namístě se o ně vhodně starat. Tím spíše s příchodem zimy, kdy se spouští topná sezóna a kapradiny mohou trpět v suchém vzduchu, žloutnout a chřadnout. Jak zalévat tento druh v zimě a proč je nutné dopřát kapradinám vyšší vlhkost vzduchu?
Náročné období pro pokojovky
V podzimním a zimním období trpí pokojovky obecně, protože se dostávají do útlumové fáze, kdy nemají tak velkou potřebu zálivky, současně ale dochází k zahájení topné sezóny, kdy se zvyšují teploty v interiéru a vlivem topení je vzduch velmi suchý. Tyto zvraty jsou pro kapradiny velmi náročné. Jak je mohou překonat? S pomocí pravidelných kontrol substrátu i stavu rostliny, které upozorní na nedostatečnou nebo přílišnou závlahu, se může předejít žloutnutí nebo hnědnutí listů.

Žluté špičky značí sucho
První známkou, že kapradiny nejsou v dobré kondici, je schnutí špiček lístků. Nažloutlé, nebo přímo nahnědlé konce jsou indikátorem pro zálivku. Je možné ještě navíc zkontrolovat substrát pomocí prstu. Poté se musí kapradina opatrně zalít, ale rozhodně se nesmí jednorázová dávka přehnat, vhodnější je zalévat postupně, aby se veškerá voda vstřebala. V zimě totiž kapradina nepotřebuje tolik vody jako v létě, nejčastěji stačí zalévat jednou týdně.
Rizikový je suchý vzduch
U kapradin hraje roli zálivka, ale také vlhkost vzduchu, na to mnozí pěstitelé zapomínají. V bytech s ústředním topením bývá v zimě extrémně suchý vzduch, ale kapradiny zbožňují relativně vysokou vlhkost. V takovém případě je možné tyto rostliny zlehka pokropit pomocí rozprašovače nebo zvlhčit vzduch pomocí misek rozmístěných v okolí květníku. Je možné taktéž vytvořit podložku z keramzitu nebo kamínků a nalít mezi oblázky vodu, květník následně postavit na daný kamínkový základ.
Zdroj: https://plantaddicts.com/fern-winter-care/
