V lese nás pronásledují na každém kroku, na vlastní zahradě jde proti klíšťatům jednoduše bojovat

Léto je nádherným obdobím v roce, kdy všechno roste, kvete a můžeme si pěstovat vlastní ovoce a zeleninu. Vyrážíme na výlety, dovolené a trávíme hodně času venku. Bohužel čas na čerstvém vzduchu nám mohou znepříjemnit krvežíznivá klíšťata, ze kterých bychom všichni měli mít strach. Přenáší nebezpečné nemoci, které mohou ovlivnit kvalitu života. Dobrou zprávou je, že nesnáší některé druhy rostlin, které by neměly chybět na vaší zahradě.

Levandule úzkolistá nebo šanta kočičí

Vůně levandule je nádherná. Pro klíšťata ale příjemná vůbec není. Jde o rostlinu, která vede při boji s klíšťaty i dalším hmyzem. Esenciální oleje, linalool a o-cymeny, které obsahuje, fungují jako efektivní repelent a odpuzují nejen klíšťata, ale také komáry a mouchy. Pěstování je přitom velmi jednoduché. Stačí jim světlé místo a lehká půda.

Podobnou rostlinou je také šanta kočičí, kterou kočky přímo milují. Na zahradě bude působit nenápadně a má stejně krásné květy jako levandule. Pro klíšťata je její vůně velmi nepříjemná. Zasadit ji můžete na světlé místo nebo do polostínu. Na slunci se jí ale bude dařit mnohem lépe. Nevyžaduje speciální půdu. Stačí ji jednou za rok přihnojit kompostem.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud zrovna nepečete dort, využijte želatinu jinak. Třeba na dokonalý domácí osvěžovač
Zdroj obrázku: Freepik

Rozmarýna

Rozmarýna je multifunkční rostlina. Vypadá krásně, využijete ji v kuchyni a vypudí klíšťata z vaší zahrady. Použít ji můžete také v aromaterapii, a proto se její pěstování skutečně vyplatí. Potřebovat bude kyprou a propustnou půdu. Nezapomeňte na hodně tepla a slunce, protože tato rostlina původem pochází ze Středomoří a stín nebo chlad jí nebude prospívat.

Chryzantéma dalmatská

Tento netradiční druh chryzantémy připomíná kopretiny, ale mezi zahradníky se mu říká „zabiják komárů a klíšťat“. Nenápadný keř s krásnými květy by rozhodně na záhonech neměl chybět. Vyžadovat od vás bude jen úrodnou půdu, čistou polohu a dobře odvodněnou půdu, ve které nebude stát voda. Když jí tyto podmínky poskytnete, můžete se těšit na krásné květy a zahradu bez otravného hmyzu.

Zdroj: https://www.cbc.ca/news/canada/new-brunswick/tick-proof-conference-mount-a-1.5310479
Přidat na Seznam.cz