V čerstvě vypraném povlečení se spí jako v pohádce. Hlavní výhodu poznáme ale na svém zdraví

Prostěradlo, ale také povlečení nebo peřiny by se měly pravidelně větrat, prát a také měnit. I samotnou matraci je potřeba čistit, stejně jako postel – a nezáleží na tom, z jakého materiálu je vyrobená. Zkontrolujte, jestli vaše lůžkoviny neobsahují bakterie nebo viry, protože ty mohou ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Kromě toho je také důležité pravidelně větrat, a vyčistit tak vzduch v ložnici.

Jak často měníte povlečení?

Při nemoci byste měli povlečení měnit ještě častěji, než jste zvyklí. Nejlepší bude ho měnit co druhý den. Zpocená a špinavá prostěradla jsou rájem pro roztoče a také viry, které se pak snadno dostanou do těla a mohou ovlivnit váš spánek. Ráno se můžete probudit s otoky očí, ale také unavení a nevyspalí. Jak často tedy měnit povlečení?

Odborníci doporučují ho měnit každé dva nebo tři týdny. Důležité je při povlékání také myslet na to, že je třeba vyčistit i matraci. Můžete si pomoci například jedlou sodou a octem, nakonec matraci pečlivě vysajte. Proč se tedy vyplatí takto postupovat? Prodloužíte si tím nejen kvalitu povlečení nebo matrací, ale také svůj život, protože se vám bude dýchat lépe.

Mohlo by vás zajímat:  Větrání v parných dnech přinese víc škody než užitku. Přežít doma léto pomůže něco jiného
Zdroj obrázku: Freepik

Jestliže budete prodlužovat interval, můžete se těšit na nemoci

Jestliže nebudete postel převlékat často, může se stát, že se stane semeništěm roztočů a dalších nepříjemných bakterií. Ve špinavém oblečení se pak mohou objevit také některé druhy škůdců a hmyzu, které pak otravují hlavně v noci. Bude se vám špatně spát a většinou to odnese i psychika.

Proto na pravidelné povlékání a větrání peřin a polštářů skutečně dbejte, protože jedině tak budete dlouhodobě zdraví. U malých dětí byste povlečení měli měnit častěji, protože ještě nemají vybudovanou imunitu a několik roztočů by je mohlo ohrozit na zdraví. Také v kočárku byste neměli zapomínat prát a měnit fusaky a podobné lůžkoviny.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-often-should-you-wash-your-sheets
Přidat na Seznam.cz