Úklid prospívá lidskému zdraví i mysli, zjistili vědci. Stačí 20 minut denně

Milujete uklízení a neumíte si představit den bez alespoň chvíle čištění vaší domácnosti? Pak možná ani nevíte, že tím posilujete váš mozek i celkové zdraví. Vědci totiž přišli s absolutní novinkou, kterou zjistili při zajímavém výzkumu. Podívejte se, jak uklízení ovlivňuje zdraví.

Výzkum byl proveden ve Spojených státech a ve Velké Británii. Výsledky jsou však ohromující a možná vás překvapí, jak velký vliv na zdraví uklízení má. Stačí se totiž věnovat úklidu pouhých dvacet minut denně. Čeho tím docílíte?

Zdroj obrázku: Freepik

Menší úzkostné stavy

Pokud budete uklízet alespoň dvacet minut každý den, můžete snížit úroveň stresu, depresí a úzkostí až o dvacet procent. A to je skvělá přidaná hodnota někdy otravné a neoblíbené činnosti, co myslíte?

Na váš mozek i celkové psychické zdraví je prospěšná každá aktivita, proto se také doporučuje každodenní menší procházka nebo cvičení. Procházky jsou doporučené i důchodcům, kteří mohou trpět na úzkosti a deprese častěji. Naopak stres je hlavním pilířem mnoha dospělých lidí dnešní doby, a tak je nutné se zaměřit i na jeho odbourání.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet je univerzální čistič, který si oblíbily hospodyňky po celém světě. Některé povrchy však může zničit
Zdroj obrázku: Freepik

Více se pohybujte

Vědecky je dokázáno, že lidé, kteří udělají alespoň deset tisíc kroků denně, jsou duševně mnohem zdravější, navíc také veselejší a bez stresu. Vědecká studie ukázala, že tito lidé mají také větší objem mozku než například ti, kteří za den udělají pět tisíc kroků.

Nejlepší je úklid

Ze všech aktivit nejlépe váš psychický stav i kapacitu mozku posílí každý rutinní pohyb, mezi který se řadí i uklízení. Při úklidu totiž tělo dělá pohyby automaticky, aniž by nad tím hlava musela přemýšlet. Proto se mozek krásně uvolní a vytváří mnoho volných asociací. Takový stav je skvělý zvlášť pro stresovanou mysl v hektickém životě. Při úklidu vás proto mohou napadnout zajímavé nápady, nad kterými byste jinak neuvažovali.

Zdroj: https://news.yahoo.com/cleaning-mental-health-anxiety-stress-123928473.html
Přidat na Seznam.cz