cisteni-koberce2

Udržujte své koberce stále krásné a voňavé, pravidelná péče není vůbec těžká

Koberec nejen chrání podlahy, ale také působí funkci dekorativního prvku. Koberce jsou bohužel velmi citlivé na nečistoty a postupem času mohou vyblednout a poškodit se nebo vydávat nepříjemný zápach. Musíte se proto o ně pravidelně starat, ale pouhé vysávání nestačí. Koberce vyžadují každých několik měsíců komplexní čištění a praní. Pokud se chcete vyhnout vdechování par z chemických prostředků, lze použít jednoduché domácí prostředky pro osvěžení, odstranění skvrn a neutralizaci zápachu. Zkontrolujte, jak se o koberec starat, aby zůstal po dlouhou dobu čistý a svěží.

Zdroj obrázku: Freepik

Čištění koberce sodou

I když koberec vysáváte poměrně často, nečistoty a prach se do něho mohou vtěsnat. Koberec poté začne nepříjemně páchnout, což bude postupem času znatelné v celé místnosti. Někdy nestačí ani zdlouhavé klepání koberce. Proto sáhněte po jedlé sodě, která dokonale neutralizuje pachy a pomáhá osvěžit barvu koberce. Vysátý koberec posypejte větším množstvím sody, nechte ji 4–5 hodin působit a znovu koberec vysajte.

Čištění bramborovým škrobem

Další účinnou metodou nechemického čištění je zasypání koberce směsí 1,5 šálku bramborového škrobu a 4 lžic nastrouhaného mýdla. Směs nasypejte na koberec, vetřete, nechte 30 minut působit a poté koberec vysajte.

Mohlo by vás zajímat:  3 metody, které odstraní samolepky ze skla rychle a bez poškození

Mokré čištění koberce

Znečištěný koberec vyžaduje mokré čištění. K tomu lze použít levné a efektivní řešení v podobě octa a soli. Potřebujete 250 ml octa, 500 ml vody a 2 lžíce soli. Smíchejte ingredience dohromady, směs nalijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na koberec. Poté, co směs uschne, koberec vysajte.

Zdroj obrázku: Freepik

Odstranění skvrn z koberce

Pro odolné skvrny na koberci lze použít jinou octovou směs. Smíchejte dohromady 1 šálek teplé vody, 1 čajovou lžičku přípravku na nádobí, 1 polévkovou lžíci octa a 1 čajovou lžičku jedlé sody. Nastříkejte směs na skvrnu na koberci a otřete ji ručníkem nebo houbou. Skvrnu od červeného vína lze pokropit bílým vínem, aby se odbarvilo. Poté oblast očistěte houbou namočenou ve studené vodě a posypejte ji solí. Po 10 minutách koberec jen vysajte. Skvrny od bláta nebo tuku lze posypat stolní solí, nechat 15–20 minut působit a vysát. Stejně snadno lze odstranit voskovou skvrnu žehličkou. Na skvrnu položte tenký hadřík a několikrát po něm přejeďte žehličkou.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-deep-clean-carpet-4846968
Přidat na Seznam.cz