Účinky aromaterapie jsou známy již po tisíce let. Uvolní tělo i mysl, a dokonce dokážou léčit

Esenciální oleje se používají už staletí. Jsou oblíbenou formou aromaterapie a vyrábí se z květů, listů, semen i stonků. Výběr ale záleží na tom, na co ho budete chtít použít. Jaké jsou nejpoužívanější esenciální oleje a k čemu jsou vhodné? Co je to vlastně aromaterapie a pro koho je určená?

Aromaterapie patří do alternativní medicíny

Aromaterapie patří mezi obory alternativní medicíny. Používání esenciálních olejů se hodí nejen ke zvednutí nálady, ale také s nimi můžete vyléčit některá onemocnění. Aromaterapie se používala už v dávné historii, poprvé se ukázala ve starověkých kulturách. Oleje můžete inhalovat, ale také je přidat do koupele nebo je použít při masáži celého těla. Záleží pouze na tom, co potřebujete vyléčit, a podle toho zvolit vůni esenciálního oleje.

Můžete do nich „namočit“ oblečení, ložní prádlo nebo polštáře. K esenciálním olejům se pak hodí pořídit i difuzér nebo krb, díky kterým budete mít vůni aroma olejů po celé domácnosti. Vyberte ten nejvhodnější, jehož vůně vám bude příjemná a nebude výrazná, jestli ji budete používat po celý den.

Mohlo by vás zajímat:  Praní záclon se není třeba obávat. S našimi triky si udrží svůj krásný vzhled
Zdroj obrázku: Freepik

Jak účinná je aromaterapie?

Studie zatím nepotvrdily, že jsou esenciální oleje vhodné na léčení onemocnění. Proto se používají pouze v alternativní medicíně, protože některé příznaky můžou zmírnit, ale oleje vás nedokážou vyléčit zcela. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že působení oleje je placebo efekt a nemá s medicínou nic společného. Účinnost aromaterapie ale potvrzují jiné studie. Může snížit pocity nevolnosti, vyřeší problémy se spánkem nebo zklidní napětí.

Jaké oleje jsou pro aromaterapii vhodné? Získávají se nejen ze semen rostlin nebo bylin, ale také z jejich listů nebo květů. V aromaterapii se používají esenciální oleje, které jsou přírodního původu. Vonné oleje mohou obsahovat chemické přísady. Každý olej je vhodný pro jiný problém – levandulový slouží ke zlepšení spánku, rozmarýnový si poradí s akné nebo lupy.

Zdroj: https://www.performancehealth.com/articles/essential-oils-benefits-and-uses-chart
Přidat na Seznam.cz