2635

„Tvému synovi budou skoro dva roky, kojit bys ho už neměla,“ dávala mi tchyně výchovné rady

Do kolika let by se měli děti kojit? Tohle téma bude rozdělovat společnost stále. Na jedné straně jsou starší ženy – matky, které mají své názory. Na druhé straně matky současné. A na straně třetí lékaři, na čtvrté zase laktační poradkyně. A kdo má pravdu?

Jsem spokojenou maminkou krásného chlapečka, kterému již brzy budou dva roky. Ty uběhly jako voda a musí říct, že snad na každý den ráda vzpomínám. Neskutečně si to spolu užíváme. A také k sobě máme hodně blízko. I proto, že ho stále ještě kojím. Někomu to může přijít divné, ale mě ne. Vždycky jsem byla přesvědčená, že kojení je to nejlepší, co můžu pro své dítě udělat, a tak jsem se rozhodla kojit ho, dokud to bude možné a dokud to bude pro nás oba správné. Vím, že v mém okolí nikdo takhle dlouho nekojí. Většina mých kamarádek své dítko takzvaně „odstavila“, když mu bylo kolem roku.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny vhodné do bytu, ve kterém žije kočka

Když jsem s ním na veřejnosti, třeba na dětském hřišti, často cítím zvědavé, někdy i odsuzující pohledy ostatních. Někteří se na mě dívají, jako bych dělala něco neobvyklého nebo nevhodného. Ale já se snažím tyto pohledy ignorovat. Věřím, že dělám to nejlepší pro svého syna, a to je pro mě nejdůležitější.

Ale největší neshody mám doma, konkrétně se svou tchyní. Ona je zastánce starých zvyků a pravidel a pokaždé, když přijde na návštěvu, nevynechá příležitost mi říci, že bych měla s kojením skončit. „Vždyť mu budou dva roky,“ opakuje často. Ale já se nenechám odradit. Mám svůj názor a nebudu ho měnit jen proto, že se to někomu nelíbí.

Mohlo by vás zajímat:  Kočka je nejenom domácí mazlíček. Pro tyhle benefity by si ji měl pořídit i ten, co zvířata nevyhledává. Zlepší mu život

Když si tchyně bere mého syna na chvíli k sobě, snažím se ji přesvědčit, aby mu dala odstříkané mléko, které mu připravím. Nejsem si jistá, jestli to dělá, ale doufám, že ano. Chci pro svého syna to nejlepší a věřím, že kojení je jedním z nejdůležitějších kroků, které mohu pro jeho zdraví udělat. Navíc nejde jenom o tu stravu, ale také o naši intimitu, blízkost a vztah.

I přes tyto neshody a nesouhlas okolí jsem odhodlaná pokračovat ve svém rozhodnutí. Vím, že jako matka musím dělat to, co je nejlepší pro mého syna, a věřím, že kojení je jednou z těchto věcí. Jsem přesvědčená, že než ho ládovat různými doplňky stravy je lepší dát mu během dne jednu nebo více dávek mateřského mléka. Samozřejmě jako doplněk už klasického jídla.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek
Přidat na Seznam.cz