Tropická noc může být stejně nebezpečná jako denní parno. Několik tipů zachrání klidný spánek

S příchodem léta dorazily i první tropické dny společně s tropickými nocemi. Tyto noci bývají nebezpečné. Víte, kdy nastávají, co můžou mít za následek a jak se před nimi chránit? To vše zjistíte v článku.

Tropické noci nastávají většinou, pokud je denní teplota rovněž vysoká. Tropická noc je taková, kdy je teplota vzduchu minimálně 20 °C. Tropické noci ve střední a východní Evropě jsou považovány za neobvyklé. Bohužel s měnícími se klimatickými podmínkami je tento jev a bude stále více častější. To má za následek větší počet hospitalizací, a někdy i dokonce úmrtí, jelikož nejsme v této části Evropy na takové počasí příliš zvyklí.

Jak působí tropická noc na náš organismus

Každý by měl vědět, jak se chovat, když nastane tropický den. To znamená vyhýbat se fyzické zátěži a dodržovat pitný režim. Jenomže nikde už se nepíše o tom, jak se chránit před tropickými nocemi. Nebezpečné mohou být zvláště pro seniory, děti a chronicky nemocné lidi. V takových nocích je naše tělo vystaveno komplikacím. Narušuje totiž zdravý spánek. Spánek patří k nejdůležitějším procesům těla pro regeneraci a jeho narušením nebo pravidelným přerušováním dochází k:

  • podrážděnosti,
  • bolesti hlavy,
  • problémům se soustředěním,
  • pocitu nedostatku odpočinku a regenerace.
Mohlo by vás zajímat:  Zázrak mezi bylinnými čaji: chryzantéma funguje lépe než drahé doplňky stravy
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud se k vysoké teplotě přidá i vysoká vlhkost, nastává problém. Proces odpařování potu se zpomaluje, takřka je nemožný. Orgány se mohou přetížit a mohou selhávat, což může vést k úmrtí. Analýzy ukázaly, že zvýšený počet hospitalizací a úmrtí mají souvislost s kardiovaskulárními onemocněními.

Jak se zachovat během tropické noci

Začneme domácností, a to nejlépe okny. Během dne mějte všechna okna zavřená a mějte zatažené žaluzie nebo závěsy. Tím se k vám nedostane teplo ze slunečních paprsků, stejně jako teplý vzduch otevřeným oknem. Okna můžete otevřít večer za účelem vyvětrání a klidně je můžete nechat otevřené přes noc. Těsně před svítáním navíc bývá teplota vzduchu nejnižší, takže se k vám dostane osvěžující vzduch.

Co se týče ložnice, jestliže spíte v pyžamu, mělo by být z prodyšného materiálu. Důležitá je i volba matrace (nejvhodnější materiál je hustá pěna, která absorbuje teplo). Pokud jde o fyzickou aktivitu, rozhodně necvičte těsně před spaním, ztíží vám to usínání. Než se rozhodnete jít spát, určitě vypijte sklenici vody a rovnou si další nechte poblíž postele.

Zdroj: https://thecanadian.news/how-to-sleep-in-the-heat-tips-for-tropical-nights/
Přidat na Seznam.cz