Tinktura z rozmarýnu je nabitá antioxidanty, může pomoci předejít rakovině. Domácí recept je snadný

Tinktura z rozmarýnu je nabitá antioxidanty, může pomoci předejít rakovině. Domácí recept je snadný

Bylinné tinktury jsou nezbytnou součástí lékárničky každého bylinkáře. Mezi nejčastěji používané patří tinktury z máty, heřmánku, jalovce, ale můžete si připravit i tinkturu z obyčejného rozmarýnu. Její velkou výhodou je, že rozmarýn snadno poroste na kuchyňském parapetu.

Výživové hodnoty

Rozmarýn je bohatý na antioxidanty a protizánětlivé látky, které posilují imunitní systém a zlepšují krevní oběh. Je zdrojem železa, vápníku, vitaminu B6, vitaminu A, vitaminu C, kyseliny listové a manganu. Obsahuje kyselinu karnosovou, sloučeninu známou svými silnými antioxidačními vlastnostmi, která prokazatelně zpomaluje růst rakovinných buněk, a dokonce snižuje riziko vzniku rakoviny.

Mohlo by vás zajímat:  Důkladné umytí jahod je základem jejich bezpečné konzumace

Rozmarýnová tinktura je ideální pro podzim a zimu. Posiluje organismus, má hřejivý účinek a napomáhá pocení. Rozmarýn také uklidňuje nervy, snižuje stres a usnadňuje usínání. Kromě toho dobře působí při onemocnění trávicího systému – zmírňuje bolesti břicha, nadýmání, nevolnost a zácpu. Při revmatických bolestech lze několik kapek tinktury vetřít do bolavých míst.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava tinktury

Rozmarýnovou tinkturu lze připravit z čerstvých i sušených listů několika způsoby. Pro nejjednodušší přípravu potřebujete jeden šálek čerstvých listů nebo 50 gramů sušených listů. Vložte je do sklenice s uzávěrem nebo jiné skleněné nádoby a zalijte je vodkou. Nalijte asi 500 ml klasické 40procentní vodky. Sklenici pevně uzavřete a nechte ji dva týdny na tmavém místě.

Mohlo by vás zajímat:  Použité čajové sáčky ještě najdou skvělé využití. Domov rozzáří čistotou a zbaví ho zápachu

V případě sušených listů ponechte pracovat jeden měsíc. Sklenici můžete čas od času protřepat. Poté tinkturu přefiltrujte a nalijte ji do menších lahviček. Tinkturu nechte ještě několik dní odstát. Doporučuje se dávka tří až čtyř malých čajových lžiček tinktury denně. Rozmarýn lze kombinovat s medem v poměru 1 : 1.

Zdroj: https://modernhippiehw.com/tincture-tuesday-week-8-rosemary-tincture/
Přidat na Seznam.cz