Hand Opens White Plastic Window

Test s papírem ukáže, zda okna dobře těsní

Netěsná okna jsou velkým problémem, který je obzvláště nepříjemný na podzim a v zimě. Nejenže způsobují nepohodlí samotným nájemníkům, ale mají vliv i na účty za vytápění. Přinášíme vám velmi jednoduchý trik, díky kterému zjistíte, kde vám z oken fouká a jak se těchto netěsností zbavit.

Proč nám okno profukuje

Důvody, proč nám může foukat přes okno, jsou mnohé. Některé byste měli hledat v samotné struktuře budovy. Je to proto, že objekt podléhá nepřetržité práci na zemi, as ním pracují všechny prvky včetně oken, která časem začnou netěsnit. Kromě toho existují i ​​další důvody, které způsobují únik tepla z našich oken. Může se jednat například o atmosférické faktory. Mráz, déšť, vítr a silné slunce mohou poškodit okenní rámy.

Mohlo by vás zajímat:  Ze sklenic lze snadno vytvořit netradiční dekorace. A dají se použít také praktickým způsobem

Během používání oken je velmi důležité dodržovat všechna doporučení výrobce týkající se péče o těsnění a každodenního používání oken. Netěsná okna jsou také výsledkem špatně zvolené velikosti okna. Při kontrole rozměrů je třeba vzít v úvahu, že mezi rámem a zárubní by měla být ponechána malá mezera, jejíž velikost závisí na materiálu, ze kterého je okno vyrobeno.

gold-handle-brown-wooden-window-door-with-green-leaves-red-machine-background
Zdroj obrázku: Freepik

Trik s papírem

Než začneme utěsňovat, musíme nejprve vědět, jak zkontrolovat kde nám přes okno fouká. V praxi existují pouze 3 místa, která umožňují vstup vzduchu zvenčí. První z nich je mezi rámem okna a místem, kde bylo okno připevněno ke stěně. Další možností je netěsnost v místě, kde se potkává sklo a okenní rám. Třetím takovým bodem je křídlo okenního rámu, které může být příliš málo stlačeno.

Mohlo by vás zajímat:  Kompostér vejde i do malého bytu. Vzniklé hnojivo ocení rostliny

Chcete-li zkontrolovat, kudy vám přes okno fouká, můžete mezi rám a křídlo vložit list papíru. Můžeme-li jej snadno odstranit se zavřeným oknem, znamená to, že mám netěsné okno. Dalším signálem, který nám mluví o úniku, je vznikající vlhkost na parapetu nebo průvan, který se objevuje v domě navzdory zavřeným oknům. V nejhorším případě můžete průvan cítit na ruce, když ji přiložíte k oknu.

Zdroj: https://www.doityourself.com/forum/energy-usage-conservation-weather-stripping/236128-testing-window-seal-piece-paper.html
Přidat na Seznam.cz