Strom štěstí vynikne v každém domově. Tlustici zachutná citronový drink, obsype se zelenými lístky

Strom štěstí vynikne v každém domově. Tlustici zachutná citronový drink, obsype se zelenými lístky

Říká se, že přináší do domácnosti štěstí. Tlustice neboli strom štěstí patří mezi oblíbené pokojovky, protože vyniká svou krásou, k tomu je odolná a velmi vytrvalá. Patří mezi sukulenty, navíc bravurně zvládá život v suchém vzduchu, proto se hodí do panelákových bytů, které trpí na suchý zimní vzduch způsobený vytápěním radiátory. Péče o tlustici není nikterak náročná, ale mohou se objevit chvíle, kdy nevypadá příliš zdravě. Co v takové situaci dělat? Postačí trocha citronu a strom štěstí bude zase zářit!

Strom štěstí jako designový prvek

Tlustice rozhodně patří mezi rostliny, které fungují jako designový prvek a dokážou zkrášlit interiér svým netradičním vzhledem. Tím spíše, když jsou kulaté listy sytě zelené a vyjímají se nad oblázkovým povrchem, případně vykukují z kameninového květníku. Strom štěstí se hodí na parapety, pracovní stoly nebo do zimních zahrad, protože během několika let může dosáhnout až třímetrové výšky. Při koupi dvaceticentimetrového stromečku si takový rozměr leckdo těžko dokáže představit.

Zdroj obrázku: Freepik

Krása z jižní a východní Afriky

Tato dlouhověká rostlina pochází z jihovýchodní Afriky, kde se vyskytují přes dvě stovky druhů, které si jsou navzájem velmi podobné. V tuzemsku se prodává často jako bonsaj, přestože se jedná o typicky sukulentní rostlinu, která hromadí vodu v dužnatých listech a v silných stoncích. Robustní stonek po čase dřevnatí, to je také důvod, proč se tlustici říká strom. V Česku se nejčastěji pěstuje tlustice vejčitá, přičemž její pěstování zvládne každý.

Mohlo by vás zajímat:  Měkké a nadýchané mohou být nejen nové ručníky. Klíč je správné praní a sušení

Méně je více

Nejdůležitějším pravidlem při pěstování tlustice je střídmé zalévání. Tato rostlina se musí zalévat opravdu až ve chvíli, kdy je substrát zcela suchý. Doporučuje se zeminu přikrýt oblázky, aby se nevypařovala voda, a umístit rostlinu na slunné stanoviště, tlustice se pak odvděčí krásně zeleným zbarvením. Ve stínu bledne, v přílišném vedru červená. A jak docílit toho, aby rostlina obrazila čerstvě zelenými lístky? Jednou za měsíc stačí přidat do zálivky trochu čerstvé citronové šťávy. Na tlustici působí doslova jako elixír života, okamžitě se obsype novými lístky.

Zdroj: https://www.thespruce.com/crasslua-1402868
Přidat na Seznam.cz