Sto dýní, sto chutí. Každý druh se hodí k jinému receptu, vždy ale bude chutnat báječně

Sto dýní, sto chutí. Každý druh se hodí k jinému receptu, vždy ale bude chutnat báječně

Dýně je potravina, o které se mluví především v podzimním období. A to nejen kvůli svátku duchů a mrtvých, ale v souvislosti také s tím, že obsahuje spoustu vitaminů a minerálů a vyrobit si z ní můžete skvělou krémovou polévku, která vás zahřeje během sychravých dní. Víte, kolik druhů dýní existuje a jakou si vybrat na výrobu polévky nebo těstovin?

Jaké dýně budou nejlepší?

Chcete si z dýně udělat lucernu nebo polévku? Všechno, co si o dýních řekneme, je důležité k tomu, abyste věděli, k jakému účelu je použít. Z některých se totiž dají udělat i skvělé nudle, s další si nemusíte lámat hlavu a klidně ji použít i se slupkou. Dýní je totiž mnoho druhů, u nás se jich prodává pouze několik. Od sebe se liší nejen barvou, ale také tvarem.

A proč bychom měli dýni pravidelně jíst? Obsahuje vitamin A, C nebo E, ale také látky jako draslík, hořčík nebo železo. Hodí se hlavně pro ty, kteří drží dietu nebo se snaží omezit sacharidy, protože dýně má na 100 g jen asi 26 kalorií. Zrychluje metabolismus, a tím ulehčuje hubnutí. Díky dýni budete mít pleť hydratovanou a bude mít zdravou barvu. Jakou dýni si ale vybrat?

Mohlo by vás zajímat:  Při objevování světa čekají na kočku různá nebezpečí. Mnoha rizikům lze ale předejít
Zdroj obrázku: Freepik

Představíme druhy dýní

Každá dýně bude jiná, ale většinou všechny druhy seženete během celého roku. Dýně ořešák vypadá jako menší hruška, má světlou slupku, kterou musíte odstranit, obsahuje málo semínek. Oblíbená je díky máslové chuti. Obyčejná dýně je asi nejrozšířenější. Má oranžovou barvu slupky a můžete ji použít právě na výrobu lucerny.

Dýně Hokkaido má výhodu, že se nemusí loupat a uvařit ji můžete ve slupce. Hodí se na polévky nebo v létě na grilování. Špagetová dýně může mít žlutou nebo žlutozelenou barvu, můžete si ji snadno splést například s cuketou. Hodí se na výrobu bezlepkových těstovin, podle kterých dostala také svůj název. Modrá dýně patří mezi dekorativní druhy, je vhodná na výrobu marmelád. Jíst můžete také její semínka.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/2124321/pumpkin-varieties
Přidat na Seznam.cz