close-up-hand-turning-up-heater

Správně vybraný kondenzační kotel je ideálním řešením pro vytápění domácnosti

Poslední rok je ve znamení vysokých cen za energie, zejména elektřiny a plynu. Právě plyn se používá nejčastěji pro vytápění rodinných domů, přičemž velmi populárním řešením je kondenzační kotel. Tento druh zařízení se pořizuje při rekonstrukci nebo také výměně za dotaci. Pro kondenzační kotel platí ale několik pravidel, která je nutné dodržovat, aby byl provoz opravdu efektivní. Na začátku se musí zvolit správný typ, poté ho správně nastavit a používat s ohledem na povětrnostní podmínky a venkovní teploty.

Mohlo by vás zajímat:  Je krásnou dekorací i čističkou vzduchu: po šálku kávy poroste dracéna jako o závod

Plynový kondenzační kotel

Jednoduché řešení, které volí v posledních letech stále více domácností, to je nákup plynového kondenzačního kotle. Oproti obecnému povědomí není dobré vybírat jen podle ceny přístroje, ale zejména podle vlastností. Existují průtokové nebo s bojlerem či zásobníkem, vždy je tedy nutné zohlednit množství spotřebované teplé vody. Kromě toho je potřeba ještě před pořízením správně zvolit model podle vypočítaných tepelných ztrát objektu a podle minimálního výkonu kotle.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyšší teploty neznamenají úspory

Když je zima, tak přidat na teplotě a je to? Takové laické nastavení není u kondenzačního kotle efektivní. Naopak dochází k zbytečnému plýtvání bez dosažení požadovaných cílů, kdy v domě není tepleji ani při náhlém poklesu teplot. Po pořízení je vhodné se seznámit s možnostmi nastavení včetně ekonomicky úsporných režimů. Nejvyšší efektivity se dosahuje při regulaci teploty na 70 až 80 stupňů Celsia, protože tento typ kotle dokáže spalovat i vodní páry se spalinami a významně tak ušetřit.

Mohlo by vás zajímat:  Zařiďte si domov podle současných trendů. Je to jednodušší, než si myslíte

Zlatý střed jako řešení

Méně stupňů rovná se vyšší úspora? To, že bude v jednotlivých pokojích o několik stupňů chladněji, nemusí vždy znamenat, že se tímto způsobem ušetří, protože nemusí docházet k optimálnímu spalování. Nedoporučuje se proto nastavovat teploty pod 57 stupňů Celsia nebo naopak na nejvyšší možné stupně, kdy vyšší teplota snižuje samotnou kondenzaci a kotel tedy vykazuje nižší účinnost. Kondenzační kotle jsou velmi spolehlivé, nadto zcela bezpečné, po instalaci je jen nutné se detailně seznámit s jejich chodem.

Zdroj: https://www.nrmplumbingandheating.ie/condensing-boilers-a-beginners-guide/
Přidat na Seznam.cz