Šetřit na plynu může každý. Naučte se s plynovým kotlem zacházet efektivně

Současná topná sezóna a vysoké účty za plyn nedají spát mnoha lidem. Někdy však řešení problémů není tak jednoduché, až se nám zdá nereálné. Například při vytápění domu plynem stačí nastavit správně kotel.

Časté chyby

Nejčastější chybou lidí, kteří mají plynový kotel na vytápění domu, je nedostatek znalostí, jak zacházet s tímto zařízením ekonomicky. Někteří lidé si myslí, že nastavení vyšší teploty jim zaručí lepší topné podmínky a ochrání se v případě náhlého poklesu teploty. Ve skutečnosti však kotel ohřátý na 70–80 °C zřídka zaručuje efektivnější provoz zařízení.

Hlavně proto, že většina plynových kotlů nebude schopna správně kondenzovat plyn nad teplotou 55–57 °C. Po překročení takové teploty nebude budova dodatečně izolována, ale plýtvá se pouze energií. Pokud tedy nechcete zbytečně platit vyšší účty za elektřinu, nenuťte plynový kotel pracovat při příliš „vysokých rychlostech“.

Zdroj obrázku: Freepik

Kondenzační kotle

Kondenzační kotle nepotřebují k efektivnímu provozu vysoké teploty topného média. Naopak, čím vyšší je teplota, tím menší kondenzace, a tím nižší je účinnost kotle. Hodně však závisí na způsobu, jakým je budova izolovaná, a na povětrnostních podmínkách převládajících v daném období. Při zvažování, jak nastavit kondenzační plynová kamna, bychom měli nastavit teplotu přívodu ústředního topení tak, aby nebyla příliš vysoká.

Mohlo by vás zajímat:  Stainless Europe radí, jak vyzdobit prostor pomocí nerezu

Nezpůsobovala by tedy chod kotle v jednom topném cyklu a zároveň efektivně vytápěla obytnou budovu na teplotu přijatou na regulátoru místnosti. Kondenzační kamna jsou každým rokem stále populárnější. Jsou bezpečná a nevyžadují další větrání, avšak použití dvouúčelových zařízení na vytápění bytu a vody má stále své příznivce. Duální kamna se mohou používat s otevřenou i uzavřenou spalovací komorou. V prvním případě může kotel jednoduše topit a odebírat vzduch z místnosti.

Zdroj: https://www.boilerguide.co.uk/articles/11-simple-boiler-maintenance-tips
Přidat na Seznam.cz