Se štěnicemi lze bojovat silnými vůněmi, křemelinou a horkou párou
Udržujete svou domácnost čistou a pravidelně uklízíte? I přesto se u vás mohou usadit štěnice. Varovnými signály jsou červené boláky na pokožce. Tento otravný hmyz se nejčastěji vyskytuje pod podlahou, za čalouněným nábytkem, v rozích postelí, v matraci či lůžkovinách. Svědivé boláky vedou často k tomu, že vyhledáváme odbornou pomoc. Jak efektivně bojovat s tímto nepřítelem, než se rozmnoží do obřích kolonií?
Nepřítel parazit
Štěnice jsou polokřídlý hmyz živící se lidskou nebo zvířecí krví. Tento parazit většinou úřaduje v noci, kdy spíme. Poznáte ho podle zploštělého oválného těla a žlutooranžové hlavičky s tykadly vybavenými čichovými buňkami, díky kterým najde snadno hostitele. Pokousání štěnicí může vyvolat alergickou reakci. Stopy po útocích jsou ve formě zarudlých puchýřků, které svědí. Většinou připomínají vyrážku zaměnitelnou s kožní alergií na kyselé potraviny. A co je nejhorší na těchto parazitech? V domácnosti vydrží dlouhých 12 měsíců bez potravy.
Odkud se berou?
Nejčastěji si s sebou přinášíme štěnice z prostředků veřejné dopravy, letiště nebo z hotelového pokoje. Mylně se domníváme, že se objevují ve špinavém prostředí, prach jim totiž překáží v pohybu. Do vyšších pater budov se dostávají potrubím nebo ventilací. Typickým příznakem, že máte štěnici v domácnosti, jsou stopy po útoku, takže vyrážky, boláky, otoky, krev na lůžkovinách nebo vajíčka na textilu. V místnosti můžete cítit také nasládlý zápach.
Jak se jich zbavit
Nejlepší ochranou před štěnicemi jsou přírodní prostředky. Štěnice nesnáší vůni kurkumy, levandule a karafiátů. Fyzicky se jich zbavíte parním čističem nebo posypem křemelinou. V prvním případě nepřežijí proud horké páry, v druhém uschnou a zemřou. Křemelinou posypte všechny rohy v místnosti, praskliny a mezery. Podlahu poté důkladně vysajte a očistěte, abyste se zbavili mrtvých jedinců a nepořádku. Podlahu na závěr ještě vytřete.
Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/bedbugs-infestation