Se správnou zálivkou ani to největší parno rostliny neskolí. Víme, který čas je nejlepší

Červnová vedra překvapila nejednoho zahradníka. Povětšinou vlny horkého počasí přicházejí až v průběhu července nebo srpna, letos však třicítky atakovaly teploměr ještě před koncem školního roku. Z toho důvodu je nutné zaměřit se na zahradě na pravidelnou zálivku, aby zelenina, bylinky nebo okrasné rostliny mohly správně růst a neuhynuly. A kdy je lepší zalévat, brzy ráno, nebo raději večer?

Bez zálivky není úrody

Zasadit a čekat na sklizeň? Bohužel pěstování zeleniny a jiných rostlin je náročná činnost, která potřebuje péči a pravidelný harmonogram. Bez každodenního zalévání nebudou mít rostliny dostatek živin, aby mohly růst a plody dozrát. Podle zkušených pěstitelů je pak vhodnější méně častá, ale o to intenzivnější zálivka, protože se více vody dostane až ke kořenům a může je tak dostatečně vyživit. A v jaký čas zalévat?

Zdroj obrázku: Freepik

Ranní zálivka dodá energii

Špatná zpráva pro lidi sovy je, že ranní zálivka je vhodnější. A čím dříve se s ní začne, tím pro vegetaci lépe. Výhodou brzkých ranních hodin je nejnižší teplota z celého dne, voda se díky tomu neodpařuje okamžitě, ale může proniknout hlouběji až ke špičkám kořenů. Rostliny, zelenina i okrasné květiny pak mohou z této zásoby od kořenů čerpat během celého horkého dne. Rostliny tímto způsobem též efektivněji zužitkují vodu při fotosyntéze.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný popel najde na zahradě unikátní využití. Půdu i rostliny připraví na novou sezónu

Pozor s večerním dávkováním

Lidé mají pocit, že musí rostlinám večer nahradit celodenní horko. To je však chyba, rostliny v nočních hodinách nedokážou využít tekutiny naplno, protože ve tmě neprobíhá fotosyntéza, přemíra vody nadto může skončit uhníváním kořenů. Citlivé rostliny mohou vlivem večerní zálivky začít i chřadnout nebo jsou náchylnější k houbovým chorobám. Naprosto nevhodné je pak zalévání v největších parnech přes den, kdy je sluneční záření nejintenzivnější. Kapky vody mohou listům a květům dokonce ublížit, rychlé odpařování navíc znemožní průnik vláhy až ke kořenům, rizikem je teplotní šok.

Zdroj: https://hortnews.extension.iastate.edu/faq/when-best-time-water-garden
Přidat na Seznam.cz