„Sáhnutí po klice levou rukou mě stálo desetitisíce korun,“ lituje začínající řidička

„Zastavila jsem, sáhla po klice, otevřela dveře a najednou přišel náraz. Pár vteřin mi trvalo, než jsem se zorientovala. A potom mi to došlo. Nezkontrolovala jsem zpětné zrcátko a otevřela dveře auta ve chvíli, kdy mě objížděl cyklista.“ Tak začíná příběh Kláry P., která za svou nezkušenost musela zaplatit desetitisíce korun.

Hodně drahá chyba

Když jsem se zorientovala, ihned jsem vyskočila z auta pomoci cyklistovi, který kvůli mně skončil na zemi. Naštěstí to nebylo nijak vážné, pouze drobnější, lehká zranění. Pochopitelně na místo přijela policie, stejně jako záchranka, protože cyklista si ošetření výslovně vyžádal. V tu chvíli jsem si svou chybu jasně uvědomovala, ale netušila jsem, že kvůli ní budu o několik desítek tisíc korun lehčí. Nejenom kvůli pokutě, ale samozřejmě i kvůli nutnosti zaplatit cyklistovi, jak se lidově říká, léčení.

Zdroj obrázku: Freepik

Chyba s levou rukou

Udělala jsem to, co jsem byla zvyklá dělat celou autoškolu. A instruktor mě na to nikdy nijak výrazně neupozornil. Prostě jsem zastavila, sáhla levou rukou po klice a otevírala dveře. Nikdy se nic nestalo, až nyní. Nejenom že jsem si měla důkladně zkontrolovat v zrcátku, zda mě někdo neobjíždí. Měla jsem po klice také sáhnout ne levou, ale pravou rukou. To by se něco podobného nestalo.

Mohlo by vás zajímat:  Postavit si dům na vesnici byl nejhorší nápad. Chtěli jsme klidnou lokalitu, ale je to horší než v centru města

Nekomfortní trik

Zkusili jste si někdy sáhnout po klice nikoliv tou bližší, ale naopak vzdálenější rukou? Tedy z pozice řidiče pravou, z pozice spolujezdce levou rukou? Tak to zkuste. Ano, je to značně nekomfortní, musíte vytočit své tělo. Ale tahle poloha těla vás donutí podívat se, zda za vámi a vedle vás někdo nejede. Tohle mi poradil policista, který nehodu vyšetřoval. A měl pravdu.

Sáhnutí po klice levou rukou mě stálo desetitisíce korun, kdybych to udělala druhou rukou, jen těžko bych cyklistu přehlédla. Teď už to vím, a nejenom já. Kdokoliv se mnou jede a otevírá dveře do silnice, toho varuji, že jenom vzdálenější ruka je tou správnou.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenářky Kláry P.

Přidat na Seznam.cz