Rybenky nám neublíží, přesto nejsou příjemné. Vypuďte je z domova pomocí přírodních metod

Rybenky nejsou nebezpečné, nekoušou ani nešíří nemoci. Přesto je doma většinou nechceme a snažíme se jich zbavit, pokud se objeví. Naštěstí je to poměrně snadné. Rybenky jsou malý, pohyblivý hmyz, který připomíná rybu pokrytou stříbřitými šupinami. Nejlépe se jim daří v teple a vlhku, tedy v koupelně. Pokud se příliš rozmnoží, mohou se ale rozšířit i do ostatních místností.

Zbavte se vlhkosti

Důležitá je prevence. Po koupání nechte koupelnu vždy dobře vyvětrat. Pokud v ní nemáte okno, otevřete alespoň dveře. Mokré ručníky a koberce sušte na balkoně a na poličky si pořiďte speciální silikonový gel ve formě kuliček, který absorbuje vlhkost. Můžete použít i ty, které se přidávají k nejrůznějšímu zakoupenému zboží.

Zdroj obrázku: Freepik

Rybenky se živí vším, co spadne na podlahu. Pochutnají si na drobkách, odumřelé kůži, spadaných vlasech, ale i kouscích papíru. Proto podlahy často uklízejte a vysávejte. Co je naopak odradí jsou určité vůně. Patří mezi ně například citrusy, levandule, eukalyptus a máta. Můžete si pořídit speciální aromaterapeutické svíčky nebo svícny.

Zkuste aromatické oleje

Do koupelny můžete umístit také roztok z půl šálku salicylalkoholu nebo octa a 10–15 kapek vybraného oleje. Zamíchejte a nalijte do lahve s rozprašovačem. Nastříkejte na místa, kde se rybenky nejčastěji vyskytují. Nezapomeňte na prasklinky, mezery nebo jiné úkryty, kde by mohly mít hnízdo. Kromě toho rozprašovač místnost provoní svěží vůní.

Mohlo by vás zajímat:  Vodní kámen a jiné usazeniny v koupelně jsou odolné, správné prostředky je vyčistí raz dva
Zdroj obrázku: Freepik

Rybenky se v kuchyni vyskytují málokdy, je ale lepší být na ně připravený. Na police rozmístěte koření, které jim příliš nevoní. Patří mezi něj rozmarýn, hřebíček nebo skořice. Odradit je můžete i šalvějí, která se dá pěstovat v květináči, případně nasušit a přidávat do různých jídel. Pytlíčky se sušeným kořením můžete rozvěsit všude po místnosti, ideálně nízko u podlahy a podél krycích lišt nebo spár.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-silverfish
Přidat na Seznam.cz