Rozkvetlé růže jsou chloubou každého zahradníka. Díky správnému seříznutí budou rok od roku krásnější

Řez růží po odkvětu patří mezi důležité činnosti, které mohou ovlivnit následný růst a kvetení této okrasné rostliny, kterou milují všichni po celém světě. Zdobí hodně zahrádek, balkonů i teras. Co se týče zahrady, je velmi důležité o keř pečovat, abyste se z květů mohli těšit rok co rok. Jak provést řez, abyste rostlinu nepoškodili?

Bohaté květenství zajistíte pouze kvalitním řezem

Proč by se měly růže po odkvětu stříhat? Je to velmi důležité pro jejich další růst a kvetení. Ořezání starých výhonků totiž zahradníci velmi často opomíjejí a není divu, že se jejich rostlinám další roky nedaří. Je to velmi důležitý krok k tomu, aby růže prosperovaly. A jaké následky můžete očekávat, pokud růži neostříháte? Keře nebudou silné ani zdravé.

Správně provedeným řezem zajistíte, že kvetení bude bohatší a růže poroste rychleji. Budete se z ní těšit mnohem více. Správným řezem se rozumí takový řez, který bude květině prospěšný. U každého druhu růže tak bude jiný. Jak ale stříhat růže po odkvětu? Stačí si zapamatovat pár kroků a budete mít brzy hotovo. Většina růží se seřezává na jaře, aby měl keř pěkný tvar, a také mu musíte vytvořit vhodné podmínky.

Mohlo by vás zajímat:  Sklenicí mléka rostliny nepohrdnou. Odvděčí se bujným růstem a bohatou úrodou
Zdroj obrázku: Freepik

Jak seřezávat jednotlivé druhy růží?

Půdopokryvná růže se v našich zahradách vyskytuje velmi často. Vysazuje se totiž po několika keřích najednou. Díky tomu kvete bohatě a vypadá ještě lépe. Tyto růže musíte seříznout v polovině dubna. Odstraníte tím odumřelé a starší větve, které brání růstu nových. Navíc rostlina poroste rychleji. Pnoucí růže jsou sice jiné, ale seříznout budou potřebovat také.

Jsou to nejrychleji rostoucí druhy. Mohou svou výšku prodloužit o několik centimetrů. Vypadají krásně nejen v zahradách, ale také upravené na altáncích nebo terasách, kde mohou poskytnout dostatek soukromí. Pnoucí růže se musí ostříhat jednou za rok, odkvétají v létě, takže řez můžete provést od poloviny srpna do poloviny září.

Zdroj: https://www.thespruce.com/roses-how-and-when-to-prune-1403040
Přidat na Seznam.cz