Stylish Composition Home Garden Interior Filled Lot Beautiful Plants Cacti Succulents

Rostliny v domácnosti zlepšují domácí vzduch, vytvářejí harmonické prostředí a nikdy se neomrzí

Rostliny a květiny jsou nejen krásnou ozdobou našich domovů, ale také přínosem pro naše zdraví a pohodu. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou výhody pěstování zeleně v interiéru a jak si vybrat správné druhy pro vaše potřeby.

Vzduch a nálada

Zeleň přeměňuje oxid uhličitý na kyslík, pohlcuje toxické látky, prach a alergeny a zvlhčuje vzduch. Tím přispívá k jeho lepší kvalitě a prevenci různých potíží s dýcháním, kašlem, bolestmi hlavy nebo únavou. Místo návštěv lékaře nám kolikrát stačí mít doma pár zelených kamarádů.

Mohlo by vás zajímat:  Přetopený byt nemusí orchidej přežít. Ochraňte oblíbené rostliny, na jaře znovu rozkvetou

Rostliny snižují stres, tlumí bolesti hlavy nebo zvyšují produktivitu. Dále také působí uklidňujícím a harmonizujícím dojmem, který napomáhá relaxaci a odreagování se od každodenních starostí. Dokonce mohou pomoci zlepšit vztahy v rodině nebo v práci. A kdo by nechtěl žít v pozitivním prostředí?

high-angle-messy-living-room-with-clothes
Zdroj obrázku: Freepik

Zútulňují domov a voní

Zeleň je skvělým bytovým doplňkem, který dodává našemu interiéru živost, barvu a styl. Můžeme ji naaranžovat podle vlastního vkusu a přizpůsobit ji různým typům prostoru. Rostliny také voní a vytvářejí přirozenou aromaterapii. Můžeme si vybrat kusy s příjemnou vůní, jako jsou například levandule, jasmín nebo růže. Navíc vědecké studie prokázaly, že přítomnost rostlin v interiéru může zlepšit naši náladu a snížit úroveň stresu. Výběrem rostlin, které vyžadují různé úrovně péče, můžeme přidat do svého každodenního života aspekt péče a odpovědnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradu a balkon v zimě rozveselí hezké dekorace

Užitek

Některé rostliny nejsou jen hezké na pohled, jsou také užitečné. Můžeme si například pěstovat bylinky, jako jsou bazalka, petrželka nebo rozmarýn, které nám poslouží jako čerstvé koření do jídla nebo do čaje. Můžeme si také vypěstovat ovoce nebo zeleninu. Rostliny nám tak mohou dodat důležité vitamíny a minerály.

Záleží na tom, kolik času a péče jim můžeme věnovat, dále taky, co od nich vlastně čekáme. Obecně platí, že je dobré si vybrat rostliny, které jsou vhodné pro dané podmínky a jsou nenáročné na péči. Jejich pěstování přináší spoustu benefitů a k tomu je i zábavné. Není proto jediný důvod doma trochu zeleně nemít.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/healthy-home-guide/benefits-of-indoor-plants
Přidat na Seznam.cz