Rez ohrožuje všechny kovové povrchy, odstranit ji ovšem dokážou i domácí prostředky

Rez může vzniknout na jakémkoliv kovovém předmětu. Takové předměty, pokud jsou vystaveny působení vlhkosti, jsou náchylnější ke zničení a také rez výrazně sníží jejich estetický vzhled. Nemusíte je ale vyhazovat, stačí jen najít vhodný prostředek, díky kterému rez odstraníte.

Nejčastěji se rez odstraňuje mechanickými prostředky

Zkorodované povrchy by se měly pečlivě otřít. Je potřeba k tomu zvolit vhodný nástroj. Potřebovat budete hlavně štětec s drátěnými štětinami. Tako metoda ale může předměty poškrábat. Použít lze také brusný hrubý papír a tím otřít vrchní vrstvu a poté jemnějším brusným papírem kov vyleštit.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud chcete vyzkoušet chemické metody, můžete zkusit speciální chemikálie, které korozi odstraňují – můžete je zakoupit v dobrých obchodech s chemickými prostředky nebo na internetu. Vždy se ale řiďte doporučením výrobce. Použít ale můžete také domácí prostředky, možná se ukážou jako nejúčinnější.

Pokud se objevily skvrny rzi, můžete použít sůl nebo citronovou šťávu

Jestli máte rez na předmětech, které denně potřebujete a používáte, stojí za to vyzkoušet domácí prostředky, které vás rzi zbaví. Mezi takové patří například sůl nebo šťáva z citronu. Stačí nejdříve rezavý povrch posypat solí a přidat několik kapek šťávy z citronu. Nechte odstát několik hodin a poté vyleštěte vlhkým hadříkem. Můžete postup opakovat, kolikrát bude potřeba. Dobrým prostředkem je také kečup – stačí nalít na povrch, nechat působit a poté povrch vyleštit.

Mohlo by vás zajímat:  Rez a vodní kámen ohrožují každou domácnost. Nejlépe s nimi zatočí ten nejobyčejnější prostředek
Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste také půl sklenice jedlé sody smíchat s dvěma litry octa. Vložte do směsi rezavé předměty, nechte 12 hodin stát, opláchněte vodou a nakonec otřete do sucha. Na odstranění rzi také skvěle funguje cola. Tento oblíbený nápoj stačí nalít na předměty pokryté rzí, nechat několik minut působit a je hotovo. Můžete také kombinovat mechanické a přírodní metody – pomocí cibule nebo brambory se rzi snadno zbavíte a nepoškodíte tím strukturu daného předmětu.

Zdroj: https://www.thespruce.com/homemade-rust-remover-recipes-1387936
Přidat na Seznam.cz