Sponge Soda Jar Lemons Eco Cleaning Concept Zero Waste Lifestyle

Rez na kuchyňských doplňcích vyčistí jedlá soda nebo kyselina citronová

Nehezké rezavé skvrny čas od času najdeme na delší dobu nepoužívané naběračce nebo klidně také na vidličce, kterou jsme právě vyndali z myčky. S korozí se nejčastěji setkáme právě v domácnostech, ve kterých se používá myčka na nádobí. Po umytí se kuchyňské potřeby v myčce ještě nějaký čas suší, nelze je ale vysušit úplně, a to kvůli neustálé kondenzaci par. Pokud nečekáte na signál, že už je umyto, s utěrkou v ruce, necháváte myčku pootevřenou a nádobí doschne na vzduchu. Tím právě vzniká rez, protože kapka vody se například na příborech drží i několik hodin, než úplně vyschne. Jak se těchto skvrn zbavit bez zbytečné chemie?

Mohlo by vás zajímat:  Výběr dekorací je radost, ale všeho s mírou. Zútulněte si domov jednoduše a levně

Drbejte a drbejte

Rez se dá nejúčinněji odstranit mechanickou silou, použitím drsné strany houbičky tedy nic nezkazíte. Pokud se skvrna stále drží, posypejte ji jedlou sodou a nechte působit 1–2 hodiny. Poté opakujte postup s houbičkou. Výborně vám poslouží i kyselina citronová. Rozkrojte citron na dvě poloviny a jednu namočte řezem do moučkového cukru. Přejíždějte jím po rezavé skvrně a následně opláchněte pod tekoucí vodou. Další návod je poněkud bizarní, ale účinný. Rezavou pomůcku vložte do octa zředěného vodou v poměru 1 : 1 a nechte alespoň 30 minut ponořené. Poté osušte a potřete kečupem. Po 3 hodinách působení umyjte a pečlivě vysušte.

Mohlo by vás zajímat:  Připálené nádobí pomůže vyčistit jedlá soda, sůl nebo citronová šťáva
Ordered Composition Baking Tools Flat Lay
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud máte více času…

Jestliže špinavé náčiní zrovna nepotřebujete, můžete ho vyčistit opravdu důkladně. Dopřejte mu čas a některý z účinných domácích čističů. Například roztok soli a octa si poradí i s tou nejhorší rzí na světě. Na litr octa použijte lžíci soli a dobře rozmíchejte. Zrezlou věc do roztoku ponořte a nechte působit minimálně 12 hodin. Po uplynutí této doby vezměte drátěnku a rez jednoduše odstraňte.

Zdroj: https://www.cranberryislandkitchen.com/how-to-get-rust-off-of-kitchen-utensils
Přidat na Seznam.cz