Thermostat

Radiátor nastavený na správný stupeň zajistí efektivní vytápění

Otočit knoflíkem na maximum a po vytopení místnosti rychle vypnout? Tento způsob vytápění místnosti rozhodně není vhodný, mnozí uživatelé ale nemají vůbec povědomí, jakým způsobem používat radiátory a jak vytápět efektivně vnitřní prostor domu nebo bytu. Není divu, že pak přichází s vyúčtováním překvapení v podobě obrovského nedoplatku. Co tedy znamenají čísla na termostatu a jak ušetřit v nadcházející topné sezóně?

Snadné ovládání pomocí hlavice

Ve většině domácností se nacházejí radiátory s termostatickými hlavicemi, kterými se reguluje přívod tepla. Na hlavice se nenachází teploty, nýbrž čísla. Jedná se o stupnici, která určuje teplotu vzduchu v interiéru.

Mohlo by vás zajímat:  Pro nastavení oken na letní režim stačí pootočit jedním šroubem

Sněhová vločka nebo nula

U většiny radiátorů s termostatem platí, že nula neznamená úplné uzavření ventilu, jak se mnozí uživatelé domnívají. Teplota je nastavená na úroveň šesti až osmi stupňů, aby voda v radiátorech nezmrzla. U některých výrobců se může nastavení teploty změnit centrálně na ovládání topného systému a kotle.

girl-warms-her-hands-feet-radiator
Zdroj obrázku: Freepik

Jednička na schodišti, dvojka v ložnici

Při nastavení jedničky se teplota pohybuje do 13 stupňů, což se doporučuje na chodby, na schodiště nebo do haly či do předsíně. Pro dvojku už však platí, že se může nastavit v obytných místnostech, které jsou nevyužívané nebo ve kterých se spí, protože teplota je 16 stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Uklidit celý dům nemusí být fuška. Stačí zavést několik úklidových pravidel

Trojka je základ

S pootočením na trojku lze očekávat teplotu mezi 18 a 20 stupni Celsia v obytných místnostech nebo v kuchyni. V topné sezóně se doporučuje právě trojka, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání. Čtyřka s teplotami 22 až 24 stupni Celsia se pak volí v dětském pokoji nebo v koupelně.

Pětka v bazénech

Pětka se doporučuje pro místnosti s vířivkou nebo s bazénem, protože teplota se udržuje od 25 do 28 stupňů Celsia. Tento režim je vysoce neefektivní a neúsporný. Toto nastavení by se nemělo vůbec v běžných podmínkách používat. K plýtvání nadto dochází ještě při přikrytí radiátorů oblečením, mokrým prádlem nebo při jejich zatarasení nábytkem.

Zdroj: https://community.hivehome.com/s/article/Everything-you-need-to-know-about-Hive-Radiator-Valves
Přidat na Seznam.cz