Řada lidí si láme hlavu nad tím, jak nejlépe spát. Přitom stačí otevřít okno

Je lepší spát se zavřeným, nebo otevřeným oknem? Jednoduchá odpověď neexistuje. Jsou situace, kdy je vhodnější nechat okno v průběhu noci otevřené. Současně ale jsou chvíle, kdy se doporučuje větrání nepřehánět, protože může dojít k nachlazení vlivem vystavení těla extrémnímu chladu, ale otevření okna je nutné si rozmyslet také v místech s velkým znečištěním nebo při hluku. V jakých případech je naopak otevřené okno během noci žádoucí?

Přísun čerstvého vzduchu v noci

Spát s otevřeným oknem, nebo jej raději nechat zavřené? Co je zdravější? Odborníci potvrzují, že spánek s přísunem čerstvého vzduchu může mít pro zdraví velmi příznivý vliv. Většina lidí ale volí opačnou variantu a v noci ponechává okno zavřené, protože se obává studeného vzduchu a možnosti nachlazení, průvanu nebo hluku a znečištění ve městech nebo v blízkosti rušných silnic.

Zdroj obrázku: Freepik

Otevřená ventilačka pro kvalitní spánek

Před spaním by se měla místnost vyvětrat, aby se snížila teplota v místnosti, došlo k vyrovnání vlhkosti a k osvěžení vzduchu, aby se lépe spalo. Správně nastavená nižší teplota zlepšuje kvalitu spánku a usnadňuje samotné usínání. Suchý vzduch může vysušovat sliznice a vést ke škrábání v krku. V sušších oblastech je proto nutné zajistit do místnosti zvlhčovač vzduchu. Při vyklopení okenní ventilačky a při přísunu čerstvého vzduchu během celé noci může být spánek kvalitnější, protože v místnosti se nebude koncentrovat oxid uhličitý, který vede k bolestem hlavy, závratím nebo nevolnosti po probuzení.

Mohlo by vás zajímat:  Fíkus benjamin potřebuje pravidelnou výživu. Hnojivo z droždí, piva nebo želatiny je ideální volbou

Přílišná vlhkost v ložnici

Kromě CO2 v ložnici hrozí i vysoká vlhkost, která vzniká během praní, sušení prádla nebo koupání. Vyšší vlhkost vzduchu v ložnici také znemožňuje kvalitní spánek, proto kontinuální odvětrávání je žádoucí. Při vyšší vlhkosti se hůře usíná, protože též vnímaná teplota v ložnici je vyšší, což může vyřešit právě otevřené okno po celou noc. Odborníci však varují, že okno by nemělo být otevřené, když klesají teploty k nule, nebo dokonce pod ni, při dešti, ve velkých městech v dny, kdy jsou špatné rozptylové podmínky, obdobně také v místech s vyšší mírou hlučnosti.

Zdroj: https://www.sleepnumber.com/post/is-sleeping-with-the-window-open-better-for-your-health
Přidat na Seznam.cz