closeup-spanish-snail-arion-vulgaris-outdoors

Proti slimákům v zahradě se můžeme bránit kávou, štěrkem nebo pastmi

Slimáci. Pro mnoho zahrádkářů jsou noční můrou, protože stačí pár dní za sebou a na záhonech nezbyde zhola nic. Veškerá práce přijde vniveč jen kvůli slizkým škůdcům, kteří nemají s rostlinami slitování. Zejména nazí plži likvidují veškerou vegetaci, pochutnají si na zelenině, ale stejně tak na okrasných rostlinách. Není divu, že někteří zahrádkáři propadnou panice a použijí na jejich likvidaci agresivní chemikálie. Ale nemusí, jde to i jiným a ekologickým způsobem, který navíc nestojí takřka nic.

Hlemýžď ano, slimák ne?

Po jejich nočních rejích zůstávají na záhonech nebo zahradním nábytku slizké cestičky. Plži jsou hosty na zahradě, které nikdo nezval. A zatímco hlemýždi jsou tolerováni, protože pomáhají rozkládat odumřelé rostliny a drobné mrtvé živočichy, nazí plži jsou odvěkými nepřáteli. Pravdou je, že zahradníci mají důvod je nenávidět, ožírají totiž veškerou vegetaci, na kterou narazí. A jsou nelítostní, po jejich řádění sazenice rychle odumírají, nadto konzumují i semena a neštítí se pustit ani do plodů, například do zrajících jahod.

Zdroj obrázku: Freepik

Slimáci jsou všežravci

Sní prostě úplně všechno, plži totiž patří mezi všežravce, dokonce se požírají mezi sebou. Záhony plné sazenic jsou pro ně otevřeným rautovým stolem, kde mohou do sytosti hodovat. Problémem je, že se rychle rozmnožují a jejich kolonie dokážou do zahrady rychle přinést naprostý zmar. Úkryty hledají v zastíněných a vlhkých místech, odkud vyrážejí během chladnějších hodin za potravou. Mohou se objevovat i přes den, když jsou chráněni před sluncem listy.

Mohlo by vás zajímat:  Nespotřebované uvařené brambory je škoda vyhodit. Na smažených plackách si pochutná celá rodina

Domácí pasti na slimáky

Jakým způsobem zlikvidovat slimáky? Ideální je zamezit těmto živočichům vůbec v přístupu na zahradu. Kolem záhonů se může rozmístit drť nebo písek, velmi účinně působí nahrubo rozemleté vaječné skořápky nebo sušený lógr. Oboje zastaví predátory, k tomu obě složky dodají do půdy živiny. Nakonec se doporučuje nachystat na slimáky pasti. Smíchá se litr octa s litrem běžného piva a směs se rozlije do mělkých mističek, které se rozprostřou do míst, kde se plži vyskytují nejčastěji. Pak už jen stačí počkat, pivo slimáky naláká do pastí a v octové směsi uhynou.

Zdroj: https://www.theenglishgarden.co.uk/expert-advice/how-to-get-rid-of-slugs-10-solutions/
Přidat na Seznam.cz